Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Atak Rosji na szpital dziecięcy w Kijowie. Dramatyczne nagrania obiegły sieć
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 08.07.2024 15:42

Atak Rosji na szpital dziecięcy w Kijowie. Dramatyczne nagrania obiegły sieć

atak na szpital
Fot. X.com

Rosjanie przeprowadzili w poniedziałek rano zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Władze w Kijowie informują o 31 ofiarach, jednym z celów padł miejscowy szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie. Leczone były tam m.in. dzieci chorujące na nowotwory, na miejscu trwa akcja ratunkowa.

Zmasowany atak na Ukrainę

8 lipca przypada 866. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To właśnie wtedy, w poniedziałek rano, doszło do zmasowanego ataku Rosjan. Rakiety spadły m.in. na Kijów oraz Krzywy Róg. Ukraińskie władze informują o 31 ofiarach, kolejne 125 osób jest rannych. Jednym z celów rosyjskiego uderzenia padł szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie, na miejscu trwa akcja ratunkowa. 

Wybory parlamentarne we Francji. Znamy wyniki exit poll

Zełeński: dokładna ilość ofiar jest nadal nieznana

Pod gruzami znajdują się ludzie, a dokładna liczba ofiar jest nadal nieznana – przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w poniedziałek przebywa z wizytą w Polsce, cytowany przez WP.pl.

Szpital Ochmatdyt w Kijowie to największa tego typu placówka w kraju, w której leczono dzieci w najtrudniejszej sytuacji zdrowotnej, chorujące m.in. na nowotwory. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała, że w wyniku rosyjskiego ataku zginęły tam dwie osoby.

ZOBACZ: Victor Orban pojawił się w Moskwie. Spotkał się z Władimirem Putinem

Rosyjski atak na szpital w Kijowie

Mer stolicy Witalij Kliczko poinformował, że ewakuowane osoby są kierowane do innych placówek medycznych. Według niego rannych w szpitalu jest 16 osób, w tym siedmioro dzieci.

Rosja nie może nie wiedzieć, dokąd lecą rakiety i musi w pełni ponieść odpowiedzialność za swoje zbrodnie: przeciwko ludziom, dzieciom, ludzkości. Jest bardzo ważne, by świat teraz nie milczał, i by każdy zobaczył, czym jest Rosja, co ona robi – powiedział prezydent Zełeński.

SBU podała, że Rosjanie użyli do ataku pociski manewrujące Ch-101, opublikowali także zdjęcia ich szczątków wraz z numerem seryjnym.