Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Donald Tusk: Nad Polską gromadzą się czarne chmury
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 04.06.2024 21:55

Donald Tusk: Nad Polską gromadzą się czarne chmury

Donald Tusk
Fot. East News/Wojciech Olkusnik

Donald Tusk wystąpił we wtorek na wiecu Platformy Obywatelskiej w Warszawie. Premier, odwołując się rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku, zachęcał do wzięcia udział w nadchodzącym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego. ”Ten dzień – 9 czerwca, te wybory będą równie ważne”.

Wiec Platformy Obywatelskiej w Warszawie

Jak podaje Platforma Obywatelska, we wtorkowym wiecu na Placu Zamkowym w Warszawie wzięło udział ponad 30 tys. osób.

Nie wiem. który raz powtórzę te słowa, że mi mowę odjęło. Tylu malkontentów mówiło "nie przyjdą, zmęczyli się". A wy jesteście, bo Polska nie zmęczyła się wolnością. Zwołałem was dzisiaj z głębokim przekonaniem, że 4 czerwca, to jeden z najważniejszych dni w historii Rzeczpospolitej – mówił Donald Tusk.

Premier powitał Lecha Wałęsę i podkreślił, ze jego obecność na wiecu w dniu rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów ma wymiar symboliczny.

Moje pokolenie dokładnie pamięta, o co chodziło 4 czerwca 1989 r. Chodziło o to, aby tutaj była Polska, a nie Rosja. I Lech Wałęsa i 10 mln Polek i Polaków razem z nim zdecydowali o tym, że tutaj jest Polska i że tu będzie Polska na wieki – dodał.

Dziennikarz Gońca zaatakowany przez Wojciecha Olszańskiego

Tusk: Polityczne zdobycie Brukseli byłoby ważniejsze niż zdobycie Charkowa

Nad Polską, nad tym regionem gromadzą się również czarne chmury – powiedział premier.

Donald Tusk przekonywał, że nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego ”będą równie ważne jak te z 4 czerwca 1989 roku”.

Uwierzcie mi - tam, na Kremlu dla nich ewentualne polityczne zdobycie Brukseli byłoby ważniejsze niż zdobycie Charkowa – stwierdził.

Premier oznajmił, że według niego walka toczy się o to, by ”wojna nie wkroczyła w nasze granice”. Jedynym sposobem na ”uniknięcie dramatu wojny na naszych ziemiach” ma być silna i zjednoczona Polska i Europa.

Chcę, żebyśmy wszyscy tę lekcję historii z 1989 roku, ale też z lat wcześniejszych, z doświadczeń naszych dziadów, żebyśmy tę lekcję wyciągnęli do ostatniego milimetra – podkreślił.

ZOBACZ: Zwrot akcji ws. Daniela Obajtka, pilny komunikat prokuratury. Ma czas do 15

”Listy PiS do PE są tak naprawdę listami gończymi”

Donald Tusk w swoim wystąpieniu mówił także o kandydatach Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Odnosząc się m.in. do Macieja Wąsika, Marcina Horały, czy Jacka Kurskiego stwierdził, że ich listy ” są tak naprawdę listami gończymi, a nie listami do parlamentu”.

15 października Polska pokazała całemu światu i temu złu, które czai się wokół Polski, że jesteśmy niepodlegli, że jesteśmy moralni, że mamy siłę postawić się temu, co jest złe, a nagle w Brukseli są tacy goście? Może jeszcze Obajtek z Podkarpacia pojedzie uczyć Europę, jak się robi biznesy? – powiedział premier.

Źródło: PAP.

Powiązane
Jedzenie
Quiz. Znasz te regionalne potrawy? Nie ma szans, że zdobędziesz 10/10