Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Jarosław Kaczyński ukarany. Jest decyzja Sądu Apelacyjnego
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 05.07.2024 08:01

Jarosław Kaczyński ukarany. Jest decyzja Sądu Apelacyjnego

Jarosław Kaczyński
fot. KAPiF

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie sądu I instancji w sprawie wniosku komisji śledczej ds. Pegasusa o ukaranie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o niezłożenie przez Kaczyńskiego pełnej treści przysięgi z początku przesłuchania.

Jarosław Kaczyński będzie musiał zapłacić

Przewodnicząca komisji ds. Pegasusa Magdalena Sroka przekazała, że wniosek o ukaranie Jarosława Kaczyńskiego za złożenie niepełnej w treści przysięgi na przesłuchaniu przed komisją został rozpatrzony pozytywnie przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Prezes PiS będzie teraz musiał zapłacić karę grzywny w wysokości 3 tys. zł. Magdalena Sroka poinformował, że postanowienie sądu nie jest prawomocne, a Jarosław Kaczyński się od niego odwołał.

Bitwa o wolne media wcale się nie skończyła. Ona dopiero się zaczyna

Jarosław Kaczyński ukarany finansowo

Warszawski Sąd Apelacyjny poinformował w czwartek oficjalnie, że sprawa Sądu Okręgowego w Warszawie została utrzymana w mocy. Potwierdził, że wpłynęło w tej kwestii zażalenie, dlatego sprawa odbyła się na posiedzeniu niejawnym.

Grzywna wobec Jarosława Kaczyńskiego dotyczy jego przesłuchania w marcu przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Na samym początku posiedzenia prezes PiS złożył niepełne przyrzeczenie, pomijając słowa "niczego nie ukrywając z tego, co jest mi wiadome". Kaczyński zaznaczał wówczas, że nie otrzymał stosownej zgody od premiera Donalda Tuska na zwolnienie go z tajemnic o klauzuli tajności.

Jarosław Kaczyński niebawem może zostać ponownie ukarany

Warto zaznaczyć, że w Sądzie Okręgowym w Warszawie znajduje się kolejny podobny wniosek o ukaranie Jarosława Kaczyńskiego karą pieniężną w kwocie 3 tys. zł, tym razem za nieusprawiedliwione niestawiennictwo 5 czerwca 2024 r. przed komisją śledczą ds. afery wizowej. Wniosek ten nie został jeszcze rozpoznany. Do 11 sierpnia sąd ma czas na wyznaczenie konkretnego terminu posiedzenia w tej sprawie.