Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Morawiecki wyjawił, kogo widzi w roli nowego premiera. Spore zaskoczenie
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 23.06.2024 20:35

Morawiecki wyjawił, kogo widzi w roli nowego premiera. Spore zaskoczenie

Mateusz Morawiecki
Fot. WIkimedia Commons/By Mueller / MSC - https://www.securityconference.de/mediathek/munich-security-conference-2018/image/mateusz-morawiecki/filter/image/, CC BY 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68202052

Mateusz Morawiecki w najnowszym wywiadzie przychylnie wypowiedział się na temat ewentualnej koalicji PiS i PSL. – Taka koalicja jest nie tylko możliwa jeszcze w tym parlamencie, ale taka koalicja byłaby o wiele lepsza, niż to, co dzisiaj się dzieje w Polsce – odparł. Były szef rządu Prawa i Sprawiedliwości został zapytany także o m.in. potencjalnego kandydata na premiera takiego rządu. Zgodził się na jedno nazwisko.

Morawiecki o Ziobrze i nieprawidłowościach w Funduszu Sprawiedliwości

Były premier był gościem Patrycjusza Wyżgi w programie ”Didaskalia”. Dziennikarz zapytał, czy jest mu wstyd za Zbigniewa Ziobrę i nieprawidłowości związane z przekazywaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości. Mateusz Morawiecki odpowiedział krótko.

Musiałbym najpierw zobaczyć, czy rzeczywiście są jakiekolwiek dowody, że środki publiczne nie były wykorzystywane na cele publiczne – stwierdził.

Polityk PiS podkreślił, że nawet w sytuacji, gdy pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości (które miały trafiać do ofiar przestępstw), były przekazywane do Ochotniczych Straży Pożarnych czy szpitali, nadal wspierały cele publiczne.

Moja wiara w słowa ministra Adama Bodnara jest umiarkowana. Nie będę komentował, dopóki nie zobaczę dowodów – dodał.

Niespodziewany kandydat na prezydenta. To on zastąpi Andrzeja Dudę?

Czy Mateusz Morawiecki wystartuje w wyborach prezydenckich?

Mateusz Morawiecki niejednoznacznie odpowiedział także na pytanie o swój start w wyborach na prezydenta.

Poddam się werdyktowi kierownictwa politycznego partii, który będzie podyktowany badaniami opinii społecznej i tym, kto będzie miał największe szanse – powiedział.

Były premier odniósł się do doniesień o połączeniu Prawa i Sprawiedliwości z Suwerenną Polską. Według ustaleń Wirtualnej Polski w kolejnych wyborach ma zostać powołany ich wspólny komitet.

Będziemy o tym na kierownictwie politycznym rozmawiali. Dyskusja u nas jest bardzo gorąca i wielowątkowa. Decyzje będą zapadały w ciągu najbliższych tygodni – stwierdził Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ: Dramatyczne informacje o stanie zdrowia Zbigniewa Ziobry. ”Dusi się”

Mateusz Morawiecki o koalicji z PSL i Konfederacją

Morawiecki zapytany o tzw. aferę wizową odparł, że ”nieprawidłowości się niestety zdarzają, jednak nie było żadnej afery”. Odpowiedział także na pytanie o Telewizję Polską i jej byłego prezesa, Jacka Kurskiego.

Nie oglądam telewizji i nie oglądałem. Za Jacka Kurskiego też nie, nie oglądałem telewizji ze względu na brak czasu. (…) Chcemy porozmawiać o poważniejszych sprawach? Nie będę się wypowiadał na temat Jacka Kurskiego. Nie znam go za bardzo, nie będę się odnosił do jego cech charakteru – mówił.

Polityk przychylnie wypowiedział się z kolei w kwestii ewentualnej koalicji PSL, PiS i Konfederacji, w której premierem zostałby np. Władysław Kosiniak-Kamysz.

Taka koalicja jest nie tylko możliwa jeszcze w tym parlamencie, ale taka koalicja byłaby o wiele lepsza, niż to, co dzisiaj się dzieje w Polsce – podkreślił.