Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Victor Orban pojawił się w Moskwie. Spotkał się z Władimirem Putinem
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 05.07.2024 20:27

Victor Orban pojawił się w Moskwie. Spotkał się z Władimirem Putinem

Victor Orban Władimir Putin
Fot. VALERY SHARIFULIN/AFP/East News

Doniesienia mediów okazały się być prawdą – Victor Orban spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem. Po trzygodzinnej rozmowie rosyjski dyktator stwierdził, że traktuje wizytę premiera Węgier jako próbę "wznowienia dialogu". – Viktor Orban wezwał do wstrzymania ognia, by stworzyć warunki do negocjacji w sprawie Ukrainy – powiedział.

Victor Orban w Moskwie

Victor Orban po wizycie w Ukrainie zjawił się w Moskwie, gdzie kontynuował swoją ”misję pokojową” i spotkał się z Władimirem Putinem. W piątek przed południem politycy odbyli trzygodzinną rozmowę, która miała być poświęcona m.in. obecnym inicjatywom pokojowym czy stosunkom w Europie po zakończeniu wojny.

Po dwóch latach (wojny – red.) brakuje państw, które utrzymywałyby kontakty z obiema wojującymi stronami. Węgry są akurat jednym z nielicznych takich krajów – stwierdził premier Węgier.

Czarne chmury nad Jarosławem Kaczyńskim. Roman Giertych zawiadomił prokuraturę

Spotkanie Orban-Putin

Na konferencji prasowej Władimir Putin przekonywał, zgodnie z rosyjską narracją, że jego kraj ”jest otwarty na wymianę poglądów w sprawach międzynarodowych”. Według niego to ze strony Ukrainy ”słychać niechęć do podejmowania rozmów pokojowych”, a nawet ” niedopuszczanie myśli o zakończeniu konfliktu”.

Orban wezwał do wstrzymania ognia, by stworzyć warunki do negocjacji w sprawie Ukrainy – powiedział Putin.

ZOBACZ: Dramatyczne informacje o Zbigniewie Ziobro. Nie ma innego wyjścia

”Misja pokojowa” Orbana. Padły słowa o negocjacjach

W tym przypadku zniknąłby przepis uzasadniający przedłużenie stanu wojennego. Jeśli Ukraina zakończy stan wojenny, będzie zmuszona przeprowadzić wybory prezydenckie – dodał Putin.

Tłumaczył, że to właśnie dlatego ukraiński rząd “nie dopuszcza myśli o zakończeniu konfliktu”.  Mogłoby to doprowadzić do utraty władzy przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Warunkiem rozpoczęcia negocjacji byłoby według Putina m.in. wycofanie wojsk ukraińskich z terytorium Donbasu, Chersonia czy Ługańska.

Orban odparł, że ”stanowiska Moskwy i Kijowa są od siebie bardzo dalekie, oraz potrzeba dużo czasu i pracy, by przybliżyć je do rozwiązania konfliktu”.