Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Wiadomo już, co dalej z CPK. Donald Tusk podjął decyzję
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 26.06.2024 18:14

Wiadomo już, co dalej z CPK. Donald Tusk podjął decyzję

Donald Tusk
fot. Adam Burakowski, East News

Jest długo oczekiwana decyzja rządu w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wielkie lotnisko w Baranowie powstanie, jednak w nieco innej formie, niż proponowali poprzednicy. Kompleks ma być gotowy w 2032 roku. ”Będzie to najnowocześniejsze lotnisko w Europie” – powiedział Donald Tusk. 

Jasna deklaracja rządu

Podczas środowej konferencji prasowej premier Donald Tusk potwierdził, że CPK ostatecznie powstanie. Oprócz premiera, w wydarzeniu wzięli również udział minister infrastruktury Dariusz Klimczak, jego zastępca Piotr Malepszak oraz pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek.

Sprawa jest ważna, na rozstrzygnięcia opinia publiczna czekała od początku naszych rządów – zaczął premier

 

Powstanie lotnisko w Baranowie. Będzie to najnowocześniejsze lotnisko w Europie - zaznaczył premier


Premier podkreślał, że ogłoszenie decyzji możliwe było dopiero teraz, ponieważ w całym projekcie kluczowe było oddzielenie polityki od kwestii czysto merytorycznych.  Donald Tusk wytykał też swoim poprzednikom, że dotąd CPK oznaczało głównie mówienie, a nie działanie oraz przede wszystkim sposobność do zarobku dla wybrańców. 
 

Do tej pory CPK kosztowało 2,7 miliarda złotych. Symbolem tej niemocy stał się tunel pod Łodzią, który miał być zakończony w grudniu 2021 roku. Dwa lata po tym, jak miał być on otwarty, prace nad nim kompletnie zamarły – mówił premier

Można by było rozwinąć skrót CPK jako "Centralne Przewalanie Kasy" – puentował Tusk
 

Michał Lubina: Polscy politycy są jak Kargul i Pawlak. Walczą o miedzę, nie patrzą szeroko. Dla mnie to szokujące

Megalopolis

W przeciwieństwie do projektu rządu PiS, ten przedstawiony dziś nie będzie koncentrował się na centralizacji i budowie nowych linii kolejowych, które miałyby łączyć się w Baranowie. Zamiast tego rząd Donalda Tuska chce połączyć koleją wszystkie duże miasta. W ten sposób ograniczone mają być wywłaszczenia oraz na przeprowadzanych inwestycjach zyskać mają również ci, którzy nie będą bezpośrednimi klientami CPK. 

Polska stanie się jednym wielkim megalopolis, co oznacza, że w ten projekt nowoczesnej komunikacji będą włączone wszystkie wielkie miasta w Polsce

 

Na początku “Y”

Nowa sieć kolejowa swój początek będzie miała w tak zwanym ”Y”. Ma to być szybka kolej, która połączy Warszawę i Łódź, a następnie poprowadzona będzie w stronę Poznania i Wrocławia. Premier zapowiedział też rozbudowę łączącą stolicę z Łodzią. Mają na niej powstać dodatkowe dwa pasy ruchu. 

Okazuje się, że budowa CPK nie będzie oznaczała końca historii lotniska Okęcie. Wręcz przeciwnie  - ma ono zostać zmodernizowane. Premier zapowiedział wsparcie również dla lotnisk regionalnych. Pod kątem współpracy z tanimi liniami lotniczymi, rozbudowane ma na przykład zostać to w Modlinie.