Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wołodymyr Zełenski: "Chcielibyśmy, by słowa o pokoju przeszły w konkretne działania"
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 08.07.2024 14:59

Wołodymyr Zełenski: "Chcielibyśmy, by słowa o pokoju przeszły w konkretne działania"

Wołodymyr Zełenski
Fot. Adam Burakowski/East News

W poniedziałek 8 lipca do Polski przybył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Z uwagi na bezpieczeństwo wizyta była utrzymywana w tajemnicy. Polityk spotkał się z szefem polskiego rządu, premierem Donaldem Tuskiem. "Chcielibyśmy, by słowa o pokoju przeszły w konkretne działania" - powiedział ukraiński prezydent podczas konferencji prasowej. 

Wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie

W poniedziałek 8 lipca do Warszawy przybył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak podaje PAP, ze względów bezpieczeństwa szczegóły wizyty ukraińskiego przywódcy trzymane były w tajemnicy.

Krótko po godzinie 13 ukraiński przywódca gościł w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie spotkał się z polskim premierem, Donaldem Tuskiem. Podczas spotkania podjęto rozmowy o wspólnym o bezpieczeństwie i podpisano umowy o współpracy polsko-ukraińskiej. Wizytę Zełenskiego w Polsce, tuż przed szczytem NATO w Waszyngtonie premier zapowiedział już pod koniec czerwca. 

Chcielibyśmy, by słowa o pokoju przeszły w konkretne działania - zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Victor Orban pojawił się w Moskwie. Spotkał się z Władimirem Putinem

Konferencja rozpoczęła się od minuty ciszy

W związku z rosyjskim atakiem na szpital dziecięcy w Kijowie, konferencja prasowa z udziałem Wołodymyra Zełenskiego i Donalda Tuska rozpoczęła się od minuty cieszy. 

Nie ma takich słów, nie ma takich dokumentów i deklaracji politycznych, które by wystarczyły, jako z jednej strony słowa potępienia dla agresora, a z drugiej strony, które by wystarczyły za oznaki solidarności i pomocy – powiedział Donald Tusk.

Ostrzelany szpital Ochmatdyt, to jedna z największych placówek medycznych poświęconych dzieciom w Ukrainie. 

Ukraina daje świadectwo swojego bohaterstwa od wielu, wielu miesięcy, a równocześnie potrzebuje pomocy całego cywilizowanego świata. O tym także dzisiaj rozmawialiśmy – podkreślił polski premier. 

Ostra krytyka premiera Orbana

Podczas konferencji podjęto również temat pośrednictwa w rozmowach dotyczących pokoju, pomiędzy Rosją i Ukrainą. W ostatnich dniach premier Węgier Victor Orban spotkał się z przywódcami obydwu krajów. 

Historia pamięta polityków, którzy wmawiali sobie i innym, że pracują na rzecz sprawiedliwego pokoju, a de facto pracowali na rzecz kapitulacji i i politycy zapisali się na stronach wstydu - mówił polski premier dodając, że słowa te dedykuje premierowi Węgier Victorowi Orbanowi. 

Szef polskiego rządu podkreślił również, że żaden kraj czy instytucja nie ma prawa negocjować żadnych warunków pokojowych, bez wiedzy i uczestnictwa Ukrainy. 

Sprawiedliwy pokój, a za tym opowiada się Europa i Polska, to pokój, który szanuje integralność terytorialną Ukrainy, jej pełną niepodległość i wybory, jak bycie członkiem NATO czy Unii Europejskiej - podsumował Tusk.

Po spotkaniu z polskim premierem, ukraiński przywódca udał się na rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą.