Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Wybory parlamentarne we Francji. Znamy wyniki exit poll
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 07.07.2024 20:19

Wybory parlamentarne we Francji. Znamy wyniki exit poll

Marine Le Pen
fot. FRANCOIS LO PRESTI/AFP/East News

W niedzielę odbyła się druga tura wyborów parlamentarnych we Francji. Określane jako historyczne, już po godzinie 17.00 zanotowały frekwencję najwyższą od 1981 roku. Poznaliśmy właśnie pierwsze sondażowe wyniki exit poll. Polityczną sytuację we Francji na gorąco na kanale Gońca komentuje Anna Kalczyńska.

Wybory parlamentarne we Francji

Tegoroczne wybory parlamentarne we Francji już od dawna określane były jako historyczne. Wszystko z powodu możliwości przejęcia władzy przez skrajną prawicę. Zjednoczenie Narodowe było głównym faworytem według większości francuskich sondaży.

Druga tura wyborów obyła się w niedzielę 7 lipca. Jak przekazało MSW w Paryżu, frekwencja na godzinę 17 wyniosła 59,51 procent i jest najwyższą od 1981 roku. Po godzinie 20.00 poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki głosowania.

Marszałek Małopolski w końcu wybrany. Ireneusz Raś: to nadzwyczajna sytuacja, w której Kaczyński odpuścił

Wybory parlamentarne we Francji. Są wyniki exit poll

Według exit poll sondażowni Elabe, wybory we Francji wygrał lewicowy Nowy Front Ludowy, zdobywając od 175 do 205 deputowanych. Centryści z obozu Emmanuela Macrona zdobyli od 150 do 175 mandatów, a Zjednoczenie Narodowe znalazło się na trzeciej pozycji, zdobywając od 115 do 150 mandatów. 

Niedzielne wyniki II tury są dla wielu ogromnym zaskoczeniem, ponieważ to skrajna prawica była typowana na zdecydowanego zwycięzcę wyborów. Jak się okazuje, Marine Le Pen nie przejmie władzy we Francji nawet ze wsparciem prawicowych Republikanów.

Wybory parlamentarne we Francji na gorąco komentuje na kanale Gońca Anna Kalczyńska wraz z zaproszonymi gośćmi.

Wybory we Francji. Żadna z partii bez większości bezwzględnej

Według sondaży exit poll dla innych francuskich stacji centrowy blok prezydenta Macrona wyprzedził nieznacznie Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen w walce o drugą pozycję.

Żadna z partii nie uzyskała większości bezwzględnej (289 mandatów), aby samodzielnie tworzyć rząd. Francuskie MSW oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych ma podać jeszcze tej nocy.

Naród jednoznacznie odrzucił propozycję najgorszą dla siebie. Zjednoczenie Narodowe jest dalekie od większości, na jaką liczyli. Jest to ogromna ulga dla miażdżącej większości obywateli naszego kraju - powiedział Jean-Luc Mélenchon, lider partii lewicowej, komentując wyniki.