Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Czy Karol III abdykuje? Jest plan Pałacu Buckingham
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 06.02.2024 11:23

Czy Karol III abdykuje? Jest plan Pałacu Buckingham

król karol iii królowa camilla
ADRIAN DENNIS/AFP/East News

Ta informacja poruszyła nie tylko Brytyjczyków, ale także sympatyków rodziny królewskiej na całym świecie. Pałac Buckingham 5 lutego przekazał, że król Karol III choruje na nowotwór. Wśród komentatorów niezwłocznie pojawiły się spekulację, że rządy monarchy niedługo dobiegną końca. Jeśli tak się stanie, Pałac będzie musiał zastosować specjalną procedurę.

Pogorszył się stan zdrowia Karola III

Kondycja zdrowotna monarchy z zaledwie rocznym stażem od miesięcy pozostaje głośnym tematem w mediach. Syn Elżbiety II znalazł się w szpitalu pod koniec stycznia. Powodem była diagnoza z 17 stycznia – król miał wówczas problemy z powiększoną prostatą. Według zapewnień Pałacu, stan ten wymagał wykonania standardowego i niegroźnego zabiegu. Zgodnie z zapowiedziami Karol III opuścił klinikę już po trzech dniach. Media zgodnie uznały, że wygląda bardzo dobrze. O poprawie stanu zdrowia króla przekonywała też królowa Camila. Monarcha miał dochodzić do siebie. Jak się potem okazało, w rzeczywistości miał zmagać się jednocześnie z śmiertelną chorobą.

Tragedia na Śnieżce, nie żyje dwóch mężczyzn. W sieci pojawiło się nagranie

Druzgocąca informacja z Pałacu. U króla Karola zdiagnozowano nowotwór

Pałac Buckingham nieoczekiwanie podzielił się kolejną niepokojącą informacją. Karol III choruje na nowotwór. 75-latek rozpoczął już leczenie i ma być pozytywnie nastawiony do jego efektów. Konieczne będzie jednak odbycie „okresu prywatnej rekonwalescencji” w domu, co poskutkuje czasowym zaprzestaniem pełnienia obowiązków, zwłaszcza pod kątem reprezentacyjnym.

Co się stanie w przypadku abdykacji króla? Pałac ma plan w tej kwestii

Komentatorzy przyglądający się życiu rodziny królewskiej snują przypuszczenia, że król Karol może w niedługim czasie zrezygnować z tronu. W sytuacji, gdy monarcha zrezygnowałby z tronu, jego obowiązki przeszłyby w ręce następnego członka rodziny królewskiej zgodnie z linią sukcesji. Tron objąłby wówczas jego najstarszy syn William, a następnie książę George. Istnieje jednak inna możliwość. Pałac zakłada inne wyjście z sytuacji w momencie znacznego pogorszenia stanu zdrowia Karola III. Gdyby tak się stało, jego dotychczasowe obowiązki zostałyby podzielone między kilku członków rodziny królewskiej.

Dotychczas w historii Wielkiej Brytanii abdykowało jedynie czterech monarchów. Byli to: Edward VIII, Ryszard II, Maria Królowa Szkotów, Jakub VII Szkocki. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 1936 r., gdy król Edward VIII zrezygnował ze swoich obowiązków, aby móc poślubić Wallis Simpson – amerykańską aktorkę, która wówczas była rozwódką.

Źródło: Fakt.pl