Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Elżbieta Witek nie ma wątpliwości, co stałoby się po powrocie PO do władzy. "Oni to zlikwidują"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 21.05.2023 13:32

Elżbieta Witek nie ma wątpliwości, co stałoby się po powrocie PO do władzy. "Oni to zlikwidują"

Elżbieta Witek
Pawel Wodzynski/East News

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek stwierdziła w wywiadzie dla i.pl, że politycy Platformy Obywatelskiej zamierzają w przypadku przejęcia władzy zlikwidować programy społeczne wprowadzone przez rządy Zjednoczonej Prawicy. Przekonywała, że tylko PiS jest gwarantem zachowania świadczeń i opracowywania nowych.

Elżbieta Witek: PiS jest gwarantem świadczeń społecznych

Elżbieta Witek podkreśliła, że politycy Platformy Obywatelskiej od samego początku krytykowali programy społeczne. Marszałek Sejmu zaznaczyła, że to Zjednoczona Prawica może zagwarantować realizowanie świadczeń. 

Jeśli chodzi o realizowane programy społeczne, to tylko my jesteśmy gwarantem ich kontynuacji, a także wprowadzania nowych. Nigdy nie składaliśmy i nie składamy obietnic bez pokrycia. W 2015 roku także prezentowaliśmy nasz program, który został skonstruowany po bardzo wielu spotkaniach z wyborcami. Zawsze tak robiliśmy - powiedziała.

Polityk przypomniała, że dzisiejsza opozycja, a wówczas rządzący, mówili o 500 plus, “że pieniędzy nie ma i nie będzie, że ten program, jeśli będzie wdrożony, spowoduje katastrofę finansów publicznych, gwałtowny wzrost inflacji i inne kasandryczne przepowiednie". Elżbieta Witek oceniła, że nic takiego nie miało miejsca.

W poniedziałek do Biedronki ustawią się kolejki. Kultowy produkt znowu w sprzedaży

Marszałek Sejmu uważa, że PO zlikwiduje programy społeczne

Polityk przestrzegała, że powrót opozycji do władzy będzie oznaczał likwidację programów społecznych wprowadzonych przez PiS. - Słuchając tego, co mówią politycy PO, można być pewnym, że oni rozwiązania prospołeczne i socjalne zlikwidują. Będą mamić: kryzys, inflacja, rozdawnictwo, zadłużenie, zaciskanie pasa etc. Wystarczy się wsłuchać w to, co teraz mówią politycy opozycji oraz ich eksperci. Nie miejcie państwo żadnych złudzeń, że będzie inaczej - podkreśliła.

Marszałek Sejmu zaznaczyła, że kluczowe dla naszego kraju jest pokonanie problemów związanych z demografią. - Jeśli nie zawalczymy o demografię, to za kilkadziesiąt lat zabraknie nam całego jednego pokolenia. To, że sam program 500 plus problemu demografii nie rozwiąże, to oczywiste. Program miał dać impuls demograficzny i w moim przekonaniu dał. Trudno jest dzisiaj mierzyć jego efekty, przykładając je do celu, jakim było rozpoczęcie walki o demografię. Jestem jednak pewna, że gdyby nie było naszych programów, problem byłby naprawdę dużo większy - powiedziała Elżbieta Witek.

Kiedy wejdzie 800 plus?

14 maja ogłoszono, że świadczenie wychowawcze 500 plus zostanie zwiększone do 800 zł. Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej poinformowała, że zasady przyznawania świadczenia nie ulegną zmianie. Tak jak do tej pory, świadczenie będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochody rodziców.

Z kolei 17 maja premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podwyższenie świadczenia w ramach programu Rodzina 500+ do 800 zł na dziecko z 500 zł będzie wdrażane, gdy inflacja będzie w mocnym trendzie spadkowym. - Wdrażamy program wtedy, gdy inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Mam nadzieję, coraz więcej analiz wskazuje, że będzie jednocyfrowa już pod koniec tego roku, może nawet w środku IV kwartału - powiedział podczas konferencji prasowej.

Źródło: i.pl