Prokuratura to jeden z podstawowych urzędów państwowych władzy sądowniczej, obecny w systemach prawnych wszystkich współczesnych państw świata. Co do zasady, rolą prokuratury jest stanie na straży praworządności. Swoje zadania wypełnia poprzez ściganie przestępstw, zaskarżanie do sądów decyzji niezgodnych z obowiązującym prawem, czy opiniowanie rozmaitych ustaw i rozporządzeń.
Realia działania prokuratury zależne są jednak od kraju, w którym rzeczona działa. O ile w przypadku społeczeństw europejskich można mówić o jej niezawisłości, o tyle w przypadku reżimów totalitarnych jest ona całkowicie upolityczniona i stanowi przedłużenie władzy tyranów.
Niemniej, również w systemach demokratycznych samorządność prokuratury nie zawsze jest oczywista – jako urząd państwowy może ona bowiem podlegać bezpośrednio władzy rządu lub właściwego ministra, zwykle bez kolizji z demokratycznymi wartościami. Zadania prokuratury oraz jej podział administracyjny mogą różnić się również w krajach rozwiniętych, zależnie od detali dotyczących samego ustroju.
Podstawę działania oraz organizacji struktur prokuratury w Polsce stanowi Konstytucja RP oraz ustawy pokrewne, na przykład Prawo o prokuraturze. Na czele prokuratury w Polsce stoi Prokurator Generalny – funkcję tę do niedawna sprawował Zbigniew Ziobro, aktualnie jest to Marcin Warchoł. Jest on bezpośrednim przełożonym wszystkich pozostałych prokuratorów. Do pozostałych jego zadań należy reprezentowanie prokuratury w Sejmie i Senacie czy wydawanie i wykonywanie zarządzeń, poleceń i wytycznych.
W ramach jednostek organizacyjnych prokuratury w Polsce wyróżnia się Prokuraturę Krajową, prokuratury regionalne, prokuratury okręgowe i prokuratury rejonowe. Prokuratura Krajowa jest naczelną powszechną jednostką prokuratury i wchodzi ona w skład Ministerstwa Sprawiedliwości. Tworzą ją Prokurator Generalny, Prokurator Krajowy (powoływany i odwoływany przez Premiera na wniosek Prokuratora Generalnego), oraz pozostali prokuratorzy Prokuratury Krajowej.
Kolejny szczebel w hierarchii zajmują prokuratury regionalne, których jest w Polsce 11. Dalej jest prokuratura okręgowa (45 jednostek i 3 ośrodki zamiejscowe), a najniżej znajduje się prokuratura rejonowa (342 jednostki i 7 ośrodków zamiejscowych).
Prokuratura w Polsce pełni również szczególną rolę w Instytucie Pamięci Narodowej (IPN), gdzie współtworzy Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Dzieli się ona na pion śledczy i pion lustracyjny.
Prokuratura w Polsce, a dokładniej jej działalność i organizacja, jest przedmiotem licznych kontrowersji – zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Swoją opinię na ten temat wydała również Komisja Wenecka, będąca europejskim organem doradczym w sprawach konstytucyjnych. Zaleca ona przede wszystkim rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, zauważając w takim stanie rzeczy poważny konflikt interesów. Komisja Wenecka zasugerowała również uniemożliwienie Prokuratorowi Generalnemu ponownego mianowania oraz sprecyzowanie zasad zwolnienia go z funkcji przed upływem kadencji.
Pokaż więcej
Sprawa przesłuchania Barbary Skrzypek nadal budzi ogromne emocje. Niedługo po śmierci wieloletniej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego w mediach pojawiły się pytania o sposób przeprowadzania wspomnianego przesłuchania. Teraz na jaw wyszło, że kontrowersje wzbudza nie tylko przebieg rozmowy, ale także kwestia zapisu protokołu. Dziennikarze dotarli bowiem do tajemniczej nieścisłości.
Barbara Skrzypek, wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego, zmarła trzy dni po przesłuchaniu w prokuraturze w sprawie tzw. dwóch wież. Prezes PiS ujawnił szczegóły swojej ostatniej rozmowy z nią, oskarżając przy tym Romana Giertycha o przyczynienie się do jej śmierci. W Sejmie doszło do ostrej wymiany zdań w tej sprawie.
Śledztwo w sprawie śmierci Barbary Skrzypek, wieloletniej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego, nabiera tempa. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga ustaliła terminy kolejnych przesłuchań, w których udział wezmą zarówno osoby związane z przesłuchaniem Skrzypek z 12 marca, jak i pełnomocnicy stron zaangażowanych w sprawę.
Jarosław Kaczyński pojawił się w czwartek rano w prokuraturze, gdzie złożył zeznania w charakterze świadka w sprawie śmierci Barbary Skrzypek, wieloletniej współpracowniczki i zaufanej osoby w strukturach Prawa i Sprawiedliwości. Po zakończeniu przesłuchania prezes PiS rozmawiał z dziennikarzami, komentując zarówno przebieg samego postępowania, jak i tło sprawy.
Przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformowali i skandalicznym incydencie, do którego doszło na terenie Westerplatte. Zdarzenie miało miejsce w nocy z 1 na 2 kwietnia 2025 r. O sprawie zawiadomiona została już prokuratura.
Od zaginięcia Beaty Klimek minęło już ponad pięć miesięcy. Obecnie służby milczą w sprawie przeszukania domu męża zaginionej. Zdaniem Arkadiusza Andały, szefa biura detektywistycznego, sprawca miał przygotować się do zabójstwa. Mężczyzna uważa wręcz, że po zaginięciu doszło do zaniedbań ze strony służb, w wyniku których stracono cenne dowody. Trudno uwierzyć, co jeszcze detektyw zarzuca śledczym.
Informacja o tragedii, do której doszło kilka dni temu w Prusicach na Dolnym Śląsku, w mgnieniu oka obiegła całą Polskę. 51-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zastrzelił córkę, teściową i syna. Do mediów wciąż docierają kolejne doniesienia na temat koszmarnej zbrodni. Teraz głos w sprawie zabrała współpracownica sprawcy.
W niewielkiej miejscowości Prusice na Dolnym Śląsku doszło do wydarzeń, które wstrząsnęły całą Polską. Sprawa budzi ogromne emocje i skłania do refleksji nad kondycją psychiczną funkcjonariuszy służb mundurowych oraz dostępem do broni palnej wśród obywateli. Śledztwo wciąż trwa, a nowe fakty wychodzą na jaw.
Polska prokuratura podejmuje kolejne kroki w sprawie katastrofy smoleńskiej. Śledczy zamierzają skierować do sądu wnioski o areszt poszukiwawczy wobec kilkudziesięciu rosyjskich biegłych medyków sądowych. Przedstawiamy szczegóły najnowszej decyzji prokuratury.
Początkowo nikt nie podejrzewał, że za zamkniętymi drzwiami jednego z mieszkań w Ostrołęce rozgrywa się dramat. Dopiero reakcja bliskich oraz pracowników MOPS-u doprowadziła do odkrycia szokującej prawdy. To, co zobaczyli interweniujący, przerosło wszelkie wyobrażenia.
To jeden z najgorętszych tematów w polskiej polityce na przestrzeni ostatnich miesięcy. Sąd Okręgowy w Warszawie podjął w poniedziałek decyzję w sprawie aresztowania Zbigniewa Ziobry. Sam polityk nie stawił się jednak na posiedzeniu.
Policjanci z jednej z polskich miejscowości poinformowali o wstrząsającym zdarzeniu. 44-latek, który dowiedział się o zakończonej sprawie rozwodowej, postanowił rozprawić się ze swoją małżonką. Na wyprawę zabrał m.in. maczetę i bańkę z paliwem.
Nie milkną echa dramatycznych wydarzeń, do których doszło w Prusicach pod Wrocławiem. 51-letni mężczyzna, funkcjonariusz Służby Więziennej, zastrzelił swoją 5-letnią córkę i 71-letnią teściową. Ciężko ranił także 9-letniego syna, który wciąż walczy o życie w szpitalu. Po dokonaniu masakry sprawca próbował popełnić samobójstwo.
W Prusicach na Dolnym Śląsku doszło do niewyobrażalnej zbrodni - 51-letni mężczyzna zastrzelił swoją małą córeczkę i teściową. Ciężko ranił również syna, który znajduje się obecnie w stanie krytycznym. Tymczasem prokuratura ujawniła mediom, co było motywem jego działań.
Z każdą chwilą do mediów docierają nowe informacje o tragedii, jaka miała miejsce w piątkowy wieczór w niewielkich Prusicach na Dolnym Śląsku. Doszło tam do strzelaniny, w której zginęła 5-letnia dziewczynka i 71-letnia kobieta. Sprawca również został ranny. Wiadomo już, skąd miał broń.
W czwartek, 27 marca na Dolnym Śląsku doszło do brutalnego ataku na 14-letnią dziewczynkę. Od tamtej pory policja prowadziła obławę za sprawcą. Tymczasem w sobotni poranek pojawiła się informacja o zatrzymaniu podejrzanego.
Informacja o tragedii, do której doszło w piątkowy wieczór na Dolnym Śląsku, w mgnieniu oka obiegła całą Polskę. W jednym z domów jednorodzinnych doszło do strzelaniny, a bilans tego zdarzenia jest wstrząsający - nie żyją dwie osoby. Tymczasem prokuratura właśnie podała nowe szczegóły.
Niesłychana tragedia rozegrała się w domowym zaciszu. Ojciec chwycił za broń i zastrzelił swoją 5-letnią córeczkę, a następnie teściową. Niestety, po chwili było słychać kolejne strzały. Służby podały wstępne informacje o zajściu, ale do prawdziwie wstrząsających szczegółów dotarły media.
Poszukiwania Beaty Klimek, która zaginęła w październiku ubiegłego roku, wciąż trwają. Śledczy, po intensywnych działaniach, zabezpieczyli przedmiot, który może mieć związek z tajemniczym zaginięciem 47-latki.
Warszawska prokuratura, która prowadzi śledztwo w sprawie okoliczności śmierci Barbary Skrzypek, poinformowała o kolejnych ruchach w ramach prowadzonego postępowania. Kolejny etap wyjaśnienia przyczyn śmierci Barbary Wrzosek będzie zakładał udział zarówno prokurator Ewy Wrzosek, jak i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
Państwowa Komisja ds. Przeciwdziałania Pedofilii prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące kardynała Stanisława Dziwisza. Sprawa wzbudza wiele emocji i podziałów, a opinie na temat zasadności postępowania są skrajnie różne.
Jarosław Kaczyński ponownie wyraził przekonanie, że jego wieloletnia współpracowniczka Barbara Skrzypek jest “pierwszą ofiarą nagminnego łamania prawa”, które prowadzi do “ofiar śmiertelnych, ale też cierpienia wielu innych ludzi”. Jak twierdzi, jej przesłuchanie w prokuraturze i tajemnicza śmierć są ze sobą powiązane. Teraz w sprawie pojawiły się kolejne nowe fakty, tym razem dotyczą one męża i syna Barbary Skrzypek.
Do aresztowania Dariusza Mateckiego doszło na początku marca. Poseł Prawa i Sprawiedliwości usłyszał sześć zarzutów i został zatrzymany na dwa miesiące. Początkowo przebywał w areszcie na warszawskim Służewcu, później przeniesiono go do Radomia. Teraz, jak informuje TV Republika, trafił do szpitala. Do sieci trafiło nawet zdjęcie z placówki.
W czwartek, 27 marca przed domem, w którym zaginiona Beata Klimek mieszkała ze swoim mężem, ponownie zaroiło się od służb. Do akcji wkroczyli funkcjonariusze z psami i ciężki sprzęt. Tymczasem prokurator prowadzący sprawę zniknięcia 47-latki zdradził dziennikarzom, co udało im się znaleźć.
Od kilku miesięcy cała Polska śledzi losy tajemniczego zaginięcia 47-letniej Beaty Klimek. Mimo intensywnych działań służb, wciąż nie wiadomo, co dokładnie stało się z matką trojga dzieci. Ostatnie wydarzenia wskazują jednak na możliwy przełom w sprawie.
Sprawa śmierci Ewy Tylman od lat budzi w Polsce ogromne emocje. 25 marca znalazła swój kolejny etap w sądzie, w którym Adam Z. został uniewinniony. Tym razem, pierwszy raz pierwszy od czasu rozpoczęcia śledztwa, zdecydował się na publiczną wypowiedź.
W sprawie zaginięcia Beaty Klimek pojawiły się nowe, ważne informacje. Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdziła, że w środę, 26 marca, na posesji zaginionej i jej męża prowadzone są intensywne czynności procesowe. To pierwszy raz, gdy śledczy oficjalnie komentują działania prowadzone w tej tajemniczej sprawie.
W jednej z polskich miejscowości doszło do makabrycznego odkrycia - znaleziono tam zwłoki noworodka zawinięte w reklamówkę. Prokuratura rozpoczęła śledztwo aby ustalić, czy dopuszczono się “dzieciobójstwa”. Są już wyniki sekcji zwłok.