Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Ważne informacje na temat 13. i 14. emerytury. Seniorzy powinni wiedzieć
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.09.2023 22:01

Ważne informacje na temat 13. i 14. emerytury. Seniorzy powinni wiedzieć

pieniądze seniorzy
Zofia i Marek Bazak/East News

Emeryci usłyszeli w niedzielę 24 września ważną wiadomość dotyczącą 13. i 14. emerytury po wyborach 2023. Pieniądze dla seniorów to główny temat kampanii wszystkich partii, a największy konkurent PiS złożył ważną deklarację. Słowa Donalda Tuska uspokoją najstarszych Polaków?

Emeryci usłyszeli ważną obietnicę, chodzi o ich pieniądze

Emerytury w Polsce nie należą do najwyższych na tle innych uposażeń w Europie. Niemniej seniorzy nad Wisłą otrzymują dodatkowe pieniądze w ramach 13. i 14. emerytury. 

Te świadczenia nie miały wpływać na konta emerytów co roku, jednak pieniądze stały się kartą przetargową w konflikcie politycznym. Ostatecznie nawet tzw. czternastka została wpisana do corocznego kalendarza wypłat ZUS. PiS straszy wyborców, iż w przypadku, gdy straci władze, emeryci stracą również dodatkowe pieniądze. Donald Tusk złożył w niedzielę (24.09) ważną deklarację w tej kwestii.

Prognoza pogody na Wszystkich Świętych. Synoptycy zdradzili, czego możemy się spodziewać

Jasna deklaracja na temat trzynastki i czternastki

Czy Koalicja Obywatelska po pokonaniu w wyborach 2023 Prawo i Sprawiedliwość zniesie wypłaty 13. i 14. emerytury? W czasie wystąpienia w Mińsku Mazowieckim Donald Tusk postawił sprawę jasno. Przekonał, że nie ma zamiaru dojść do władzy, aby uszczuplić budżety najstarszych Polaków.

- Dobra polityka polega na tym, że widzi się więcej niż statystyki, światła kamer, czy przepisy - widzi się każdego człowieka - mówił ze sceny Donald Tusk. Jego zwolennicy poznali treść listu pani Marii z Mińska Mazowieckiego, która szczere opisała sytuację najbiedniejszych emerytów. Wtedy Donald Tusk nie pozostawił najmniejszych wątpliwości na temat planów dotyczących trzynastki i czternastki.

- Chcę potwierdzić: nie mam ambicji wygrania tych wyborów, żeby coś komuś zabrać, chcemy wprowadzić taki porządek w Polsce. 60 tysięcy kwoty wolnej od podatku oznacza dalej 13-stkę i 14-stkę - oświadczył lider KO. Emeryci usłyszeli jeszcze jedną obietnicę. Ponownie chodzi o ich pieniądze.

Co ponad obietnicę o 13. i 14. emeryturze?

Nie tylko 13. i 14. emerytura została poruszona podczas spotkania Donalda Tuska z wyborcami Koalicji Obywatelskiej. Były premier postanowił złożyć emerytom obietnicę, która ma zagrozić poparciu PiS w tej grupie wiekowej.

Donald Tusk zadeklarował, że Platforma Obywatelska ma w planach wprowadzenia dwukrotnej waloryzacji emerytur w ciągu roku. Warunkiem takiego obrotu spraw dla emerytów ma być wskazanie, iż inflacja przekracza 5 proc.