Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Aleksander Kwaśniewski zdradził, na kogo zagłosuje w wyborach. Tych polityków “słucha z przyjemnością”
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 08.06.2023 14:00

Aleksander Kwaśniewski zdradził, na kogo zagłosuje w wyborach. Tych polityków “słucha z przyjemnością”

Aleksander Kwaśnewski
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Aleksander Kwaśniewski został poproszony o komentarz na temat współczesnej lewicy i tego, które ugrupowanie zyska jego głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Jak przekazał były prezydent, polityków pewnej formacji “słucha z przyjemnością”.

Aleksander Kwaśniewski chętnie komentuje bieżącą politykę

Aleksander Kwaśniewski jest aktywnym komentatorem polskiej sceny politycznej i sojusznikiem ugrupowań opozycyjnych. Niedawno wydał książkę pod tytułem "Prezydent", w której przedstawił różnorodne informacje i anegdoty dotyczące swoich dwóch kadencji jako głowy państwa. Ponadto zawarł w niej swoje przemyślenia na temat aktualnej sceny politycznej w Polsce i sytuacji na arenie międzynarodowej.

Były prezydent wyjawił m.in., że planowano zamach na jego życie . - Któryś z gangsterów, chyba szef Pruszkowa "Pershing", przyznał, że chcieli mnie zabić przy jakiejś okazji. Nie spotkałem się bezpośrednim zagrożeniem bezpieczeństwa, co nie znaczy, że nie było sytuacji trudnych. Najbardziej bałem się o córkę - tłumaczył.

Dziś zna go cała Polska. Poznajecie, kto jest na zdjęciu z młodości?

Były prezydent zabrał głos nt. współczesnej lewicy

Co Aleksander Kwaśniewski myśli o kolejnych przedwyborczych doniesieniach? - Mam dużo dystansu do sondaży, jest ich bardzo wiele i różnią się od siebie istotnie. Oczywiście polaryzacja polega na tym, że mali tracą, ale tym bardziej muszą być aktywni, muszą pokazać siebie i trafić do tych elektoratów, które mogą na nich zagłosować - powiedział były prezydent, pytany o sytuację mniejszych ugrupowań w obliczu pojedynku PiS-u i PO.  Jak stwierdził, w przypadku Lewicy chodzi tu o młodych ludzi.

Jego zdaniem ugrupowanie to ma się na kim oprzeć, jeśli chodzi o pozyskiwanie wyborców.  - Czarzasty powinien być zwrócony do tradycyjnego elektoratu. Natomiast Zandberg i kobiety Lewicy są niezwykle przekonywujące, wykształcone, mają doświadczenie życiowe. Słucham ich z przyjemnością: Dziemianowicz-Bąk, Biejat - wymieniał Kwaśniewski.

Aleksander Kwaśniewski zagłosuje na Lewicę

Była głowa państwa wskazała, że zagłosuje na Lewicę. - Jednej listy nie będzie. Myślę, że trzeba zakończyć tę dyskusję i do niej nie wracać. Wybory mają charakter ideowy. Mamy trzy listy. Z tych trzech list Lewica jest mi najbliższa, nie tylko historycznie, ale też w sensie programowym - wyjaśnił Kwaśniewski. 

Prezydent z lat 1995-2005 został zapytany czym wyborców może skusić Donald Tusk. - Tym, co się już kształtuje. Te siedem punktów, o których Tusk mówił, to jest istotny fundament jego programu. Myślę, że programowo to nie jest skomplikowane. Jest pytanie o jedną przekonywującą rzecz. Ona jest, to jest odsunąć PiS od władzy. Zmienić tę niedobrą władzę, która w osiem lat doprowadziła do regresu demokratycznego w Polsce - zakończył były prezydent.

Źródło: Onet