Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Andrzej Duda zwołał naradę w BBN przed szczytem NATO
Irmina Jach
Irmina Jach 17.05.2023 15:42

Andrzej Duda zwołał naradę w BBN przed szczytem NATO

Andrzej Duda
JOHN MACDOUGALL/AFP/East News

Andrzej Duda zwołał naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent przed szczytem NATO chce porozmawiać z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, szefem MSZ Zbigniewem Rau, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmundem Andrzejczakiem i Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomaszem Piotrowskim. Zaproszone osoby wcześniej zabierały głos na temat rakiety, którą odnaleziono w okolicach Bydgoszczy.

Andrzej Duda zwołał naradę w BBN

Informację o naradzie w BBN zwołanej przed Andrzeja Dudę przekazał za pośrednictwem Twittera szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Spotkanie ma związek ze szczytem NATO, który odbędzie się w dniach 11-12 lipca w Wilnie. Ze wpisu opublikowanego na Twitterze wynika, że w spotkaniu wezmą udział: Mariusz Błaszczak, Zbigniew Rau, gen. Rajmund Andrzejczak i gen. Tomasz Piotrowski. Część z nich wypowiadała się na temat rakiety znalezionej pod Bydgoszczą.

Michał Wiśniewski po raz szósty został ojcem. Ujawnił imiona dziecka

Oświadczenie szefa MON

Przypomnijmy, że 11 maja szef MON Mariusz Błaszczak wydał oświadczenie dotyczące odnalezienia rakiety. Wynikało z niego, że rakieta 16 grudnia spadła w Zamościu pod Bydgoszczą i została odnaleziona w kwietniu bieżącego roku. Poinformował również o planowanej kontroli w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Zgodnie z ustaleniami kontroli Dowódca Operacyjny zaniechał swoich instrukcyjnych obowiązków, nie informując mnie o obiekcie, który pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej, ani nie informując Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i innych przewidzianych w procedurach służb — oświadczył minister obrony narodowej, mając na myśli właśnie Tomasza Piotrowskiego.

Gen. Piotrowski reaguje

Gen. Piotrowski twierdził natomiast, że poinformował o incydencie w momencie, w którym się o nim dowiedział. Nie wskazał jednak konkretnej daty. Wkrótce na stronach Dowództwa Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych pojawiło się oficjalne oświadczenie generała, w którym zaapelował o rozsądek i jedność.

- Apeluję o rozsądek i ważenie emocji, abyśmy nie dawali pożywki ambitnemu i agresywnemu przeciwnikowi, byśmy nie dawali się dzielić na grupy; by nigdy więcej nie dochodziło do sytuacji, które pomagają przeciwnikowi, a szkodzą nam — czytaliśmy.