Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Błaszczak wszedł na mównicę tuż po expose Tuska. "To najpodlejsze, co można zrobić"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 12.12.2023 13:44

Błaszczak wszedł na mównicę tuż po expose Tuska. "To najpodlejsze, co można zrobić"

Mariusz Błaszczak
@Sejm RP

Donald Tusk wygłosił 12 grudnia w Sejmie swoje exposé. Przemówienie nowego premiera trwało 124 minuty. Chwilę po jego zakończeniu, głos w imieniu Prawa i Sprawiedliwości zabrał Mariusz Błaszczak, który w ostrych słowach odpowiedział nowemu premierowi.

Donald Tusk wygłosił swoje expose

We wtorek 12 grudnia po godzinie 10.00 przed sejmową mównicą stanął nowy premier RP Donald Tusk, który wygłosił swoje exposé. Lider KO w pewnym momencie swojego wystąpienia odczytał manifest Piotra Szczęsnego, mężczyzny, który przed sześcioma laty w ramach protestu podpalił się przed Pałacem Kultury i Nauki. Nie wszystkim spodobała się ta decyzja Tuska. 

Tuż po exposé nowego premiera odbyła się dyskusja, podczas której kluby parlamentarne przedstawiły swoje oświadczenia. W imieniu PiS przemawiał Mariusz Błaszczak, który stanowczo odpowiedział Tuskowi. 

Exposé Donalda Tuska. Nowy premier zwrócił się do Polaków

Mariusz Błaszczak odpowiada na expose Tuska

- Usłyszeliśmy bardzo ostre przemówienie, w którym podtrzymane zostały wszystkie te kłamstwa głoszone przez lata, zaś wykorzystywanie listu samobójcy, by uzasadnić swoją politykę, to najpodlejsze, co można zrobić. Wynoszenie aktu samobójstwa popełnionego w takich okolicznościach do czynu bohaterskiego, to najniższe zagranie, jakie można sobie wyobrazić - powiedział Błaszczak.

Poseł PiS zwrócił się do Donalda Tuska, że gdyby miał "odrobinę uczciwości w sobie", to zacytowałby list, jaki napisał do niego człowiek, który się podpalił przed kancelarią w 2011 roku, gdy Tusk był premierem. Po chwili odczytał fragment tego listu, w którym mężczyzna wytyka, że zawiódł się na rządach Donalda Tuska, nazywa go "kłamcą i hipokrytą", a Polskę "chorym krajem". 

Błaszczak krytykuje Tuska. Padły mocne słowa

- To pan nakręcił spiralę nienawiści. Przypomnę moherowe berety. To pan wyhodował Palikota - symbol hejtu i pogardy. Mogę wymieniać jeszcze wiele przykładów takiego niegodnego postępowania. Miłosierdzie niech pan zostawi Bogu. Sam pan głosi nienawiść i okrucieństwo - grzmiał Błaszczak.

- Nie zdobywacie władzy, dzięki polityce miłości, tylko polityce ośmiu gwiazdek. Doprowadziliście do niespotykanej nigdy wcześniej w naszych dziejach wulgaryzacji polityki - dodał i zapowiedział, że jego klub parlamentarny będzie głosował przeciw udzieleniu wotum zaufania rządowi Donalda Tuska.

Głosownie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska zaplanowano na godzinę 16.00.