Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Donald Tusk zapowiada wniosek o wotum nieufności wobec Mariusza Błaszczaka. "Nie powiedział słowa prawdy"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 19.05.2023 13:13

Donald Tusk zapowiada wniosek o wotum nieufności wobec Mariusza Błaszczaka. "Nie powiedział słowa prawdy"

Tusk, Błaszczak.
Wojciech Olkusnik/East News, Donald Tusk/YouTube (zrzut ekranu)

Donald Tusk wyraził przekonanie,  że cała opozycja parlamentarna będzie chciała złożyć wniosek o wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Ma to związek z kontrowersjami wokół znalezienia rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą. Zdaniem lidera PO celowo utajniono ten fakt już w grudniu ub. roku.

Kontrowersje wokół znalezienia rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą

Podczas swojego wystąpienia na spotkaniu z mieszkańcami Słupska, Donald Tusk poruszył kwestię rosyjskiej rakiety Ch-55, która przedostała się do przestrzeni powietrznej Polski w połowie grudnia, a dopiero pod koniec kwietnia została ona odnaleziona przez przypadkową osobę. Ani premier Mateusz Morawiecki, ani prezydent i zwierzchnik Sił Zbrojnych, Andrzej Duda, nie byli świadomi naruszenia przestrzeni powietrznej przez tę rakietę.

11 maja szef MON Mariusz Błaszczak wydał oświadczenie dotyczące odnalezienia rakiety. Wynikało z niego, że rakieta 16 grudnia spadła w Zamościu pod Bydgoszczą i została odnaleziona w kwietniu bieżącego roku. Poinformował również o planowanej kontroli w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Zgodnie z ustaleniami kontroli Dowódca Operacyjny zaniechał swoich instrukcyjnych obowiązków, nie informując mnie o obiekcie, który pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej, ani nie informując Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i innych przewidzianych w procedurach służb - oświadczył minister obrony narodowej, mając na myśli właśnie Tomasza Piotrowskiego.

Klienci będą walić do Biedronki drzwiami i oknami. Same hity, trzeba się spieszyć

Będzie wniosek o wotum nieufności wobec ministra Błaszczaka?

Donald Tusk zapowiedział przymiarki do złożenia wniosku o wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej. - Jestem przekonany, że cała opozycja w parlamencie będzie gotowa złożyć wniosek o wotum nieufności dla ministra Błaszczaka, bo to także kwestia waszego bezpieczeństwa, tutaj w Słupsku - powiedział Donald Tusk na spotkaniu z sympatykami Platformy Obywatelskiej w Słupsku.

- Nie może być tak, że ministrem jest człowiek, który nie powiedział w tej sprawie słowa prawdy, zrzucił całą winę na ludzi w mundurach i w ciągu kilku następnych dni dowiedzieliśmy się jeszcze, że balon białoruski wleciał, że drony latają nad naszymi lotniskami, a minister Błaszczak ani be, ani me, ani kukuryku - tłumaczył przewodniczący PO, odnosząc się także do słynnych słów Lecha Wałęsy.

Tusk pyta, kto podjął decyzję o zatajeniu sprawy

Donald Tusk jest przekonany, że najważniejsi politycy obozu rządzącego zdecydowali się ukryć ten fakt. Zastanawia się, jaką rolę odebrał w tym prezes PiS-u. - To jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego: kiedy dowiedział się od ministra Błaszczaka o tym, że ta rosyjska rakieta była nad naszym terytorium i spadła na nasze terytorium [...]. Moja wiedza, moje doświadczenie i intuicja mówią mi, że Błaszczak wiedział od samego początku i znam Błaszczaka i znam Kaczyńskiego, że pierwszą osobą, która się dowiedziała od Błaszczaka, co się stało, musiał być Jarosław Kaczyński i to rodzi drugie pytanie: który z nich podjął decyzję, żeby ukryć tę kwestię i zaniechać poszukiwania tej rakiety - mówił Tusk.

- Przyjeżdżają do mnie ludzie z Bydgoszczy i mówią, że cała Bydgoszcz huczy od plotek, być może plotek, że nie ma tej głowicy przy tej rakiecie, że jej do tej pory nie znaleziono, może za mało grzybiarzy było, może trzeba znowu kogoś konno wysłać, ale to nie jest właściwie temat do żartów. Chciałbym to pytanie też zadać ministrowi Błaszczakowi: gdzie jest ta głowica? - pytał lider Platformy.

Źródło: Spotkanie Donalda Tuska z mieszkańcami Słupska, 18.05.2023