Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Festiwal w Toronto: "Nic nie czuję" z nominacją za najlepszy film dokumentalny
Jakub Wątor
Jakub Wątor 25.03.2024 13:25

Festiwal w Toronto: "Nic nie czuję" z nominacją za najlepszy film dokumentalny

None
fot. Marcin Górzyński

Film “Nie nie czuję” w reżyserii Anity Bugajskiej i redaktora naczelnego Gońca Janusza Schwertnera został nominowany w kategorii "Najlepsze międzynarodowe pełnometrażowe filmy dokumentalne" na AltFF International Film Festival w Toronto w Kanadzie.

"Nic nie czuję" - dokument o psychiatrii dziecięcej i zdrowiu psychicznym młodzieży

Film “Nic nie czuję” to wspólne dzieło Anity Bugajskiej i dziennikarza Gońca Janusza Schwertnera. Jak wskazywali twórcy, jego scenariusz opiera się na czterech łączących się ze sobą historiach.

“Każda z nich jest w istocie opowieścią o tłamszonej wrażliwości, samotności i o bezkompromisowym świecie, w którym rozmowa o emocjach wciąż stanowi tabu. To rzeczywistość przez lata skrywana za barierą społecznych wstydów i lęków” - opowiadali Bugajska i Schwertner.
 

Co dalej z psychiatrią dziecięcą? Janusz Schwertner: obraz absolutnej beznadziei

Trudna sytuacja psychiatrii dziecięcej

“W tle pokazujemy zrujnowany system psychiatrii dziecięcej, stawiając pytanie, ile dramatów trzeba jeszcze, byśmy w końcu otworzyli oczy. Naszych bohaterów łączy wrażliwość. To cecha od zawsze definiowana jako słabość. Czy słusznie? W świecie, w którym zrzucamy maski i przestajemy udawać, wrażliwość zaczyna stanowić o sile charakteru” - tłumaczyli twórcy filmu.

- Tylko w 2021 roku każdego dnia średnio sześcioro polskich nastolatków próbowało odebrać sobie życie. I choć przez ostatnie lata słyszeliśmy opowieść o „silnym państwie”, oznak tej siły nie sposób było dopatrzyć się na oddziałach psychiatrycznych, gdzie z powodu braku miejsc, dzieci i młodzież po próbach samobójczych lądowały na ziemi, na zniszczonych materacach, obdarte z intymności i godności - dodawał Janusz Schwertner.
 

Film jest dostępny online

Producentem filmu jest Onet. Opiekunem artystycznym był Jacek Bławut, reżyser i operator, a konsultantem scenariusza - Michał Oleszczyk, filmoznawca i scenarzysta. 

Za montaż odpowiadał Jerzy Zawadzki. W filmie pojawiają się animacje autorstwa Ribowskiego, a muzykę skomponował Chris Carson, producent współpracujący m.in. z Tede i Quebonafide.  Koproducentem filmu jest międzynarodowa organizacja non-profit YPO (Young Presidents' Organization).

Film w całości można zobaczyć na stronie nicnieczuje.onet.pl.

Tagi: Polska