Polska

Donald Tusk
20.05.2024 22:23 Donald Tusk o rosyjskich sabotażach w Polsce. "Aresztowano 9 podejrzanych"

- Mamy w tej chwili aresztowanych dziewięciu podejrzanych z zarzutami, którzy zaangażowali się na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk w kontekście działalności obcych służb na terytorium RP. Jednocześnie podkreślił, że polski rząd "odzyskuje kontrolę" nad tym, co dzieje się w Polsce.

Władimir Putin
20.05.2024 17:01 USA ostrzega Polskę. Ujawniają, jaki plan ma Putin dla naszego kraju

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski nie ma wątpliwości, że Polska musi uniezależnić się od rosyjskich źródeł energii oraz węgla. Mówi o konieczności inwestycji w elektrownie atomowe. Jego zdaniem Władimir Putin ma konkretny plan na nasz kraj. - Polska musi być w stanie sama się zasilać - podkreśla Brzezinski w rozmowie z serwisem money.pl.

Paweł Walecki
20.05.2024 16:32 Paweł Walecki dla Gońca: "Gimnazja bardzo zdały swoją rolę"

- My, dorośli, nauczyliśmy młodych, że muszą się wstrzelić w klucz i powiedzieć to, co chcemy usłyszeć. Z nimi jest natomiast jak z obieraniem cebuli. Jak się z nimi rozmawia i odrzuca kolejne łupiny, dopiero zaczynamy docierać do tego, co oni naprawdę myślą i czują -  mówi portalowi Goniec.pl Paweł Walecki z programu "Równać szanse".

Donald Tusk Aleksandr Łukaszenka
10.05.2024 22:34 Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Donald Tusk pojedzie na miejsce

Premier Donald Tusk przekazał po dzisiejszym posiedzeniu Kolegium ds. Służb Specjalnych, że w sobotę 11 maja pojawi się na granicy polsko-białoruskiej. Szef rządu zadeklarował, że spotka się tam z funkcjonariuszami i żołnierzami. Zgodnie z medialnymi doniesieniami, reżim Łukaszenki przygotowuje w najbliższym czasie szturm migrantów na granicę z Polską.

Jarosław Kaczyński
10.05.2024 18:05 Awantura pod pomnikiem smoleńskim. Jarosław Kaczyński wdał się w przepychankę

W piątek 10 maja przypada kolejna miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji delegacja polityków Prawa i Sprawiedliwości wraz z Jarosławem Kaczyńskim złożyła wieńce przed pomnikiem na Placu Piłsudskiego. Nie obyło się bez przepychanki z grupą aktywistów. Prezes PiS w pewnym momencie próbował zabrać kontrowersyjny wieniec należący do Zbigniewa Komosy.

protest rolników
10.05.2024 12:12 Protest rolników w Warszawie. Zablokowali ulice i ruszyli pod Sejm

Rozpoczął się wielki protest rolników w Warszawie. O godzinie 12 na Placu Zamkowym zgromadzili się manifestanci, sprzeciwiający się wprowadzeniu w Polsce unijnego Zielonego Ładu. W związku z zaplanowanym przemarszem, w stolicy spodziewane są duże utrudnienia w ruchu. Ratusz i policja apelują o pozostawienie samochodów w domu i wybór komunikacji miejskiej. Ta pojedzie alternatywnymi trasami.

Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia
09.05.2024 10:43 "Przegrałem, ale tylko w sferze emocji". Słynny burmistrz Wielunia wspomina potyczkę z Krzysztofem Stanowskim i snuje plany o potędze

- Po wywiadzie w Kanale Sportowym moi oponenci próbowali zorganizować referendum odwołujące mnie z funkcji burmistrza. W dwa tygodnie zebrali… 350 podpisów. Cóż, internet to bańka - mówi Paweł Okrasa, który ponownie zwyciężył w wyborach. W Gońcu zapowiada: "Chętnie znów porozmawiałbym z Krzysztofem Stanowskim!".

Michał Janczura
08.05.2024 08:49 Wstrząsające kulisy medycznego podziemia. "Widać było każdą kość"

- Znam człowieka, który przez tę kurację schudł do 39 kilogramów. Już był w stanie praktycznie agonalnym. Karmiono go dożylnie i praktycznie wszystko trzeba było z niego wypłukiwać, bo żołądek nie pracował. Nagle dostałem zdjęcie człowieka, gdzie widać każdą kość. To są niewyobrażalne historie. Wyniszczanie organizmu w sposób niekontrolowalny - mówi o kulisach medycznego podziemia Michał Janczura, dziennikarz Tok FM. 

policja CBA
06.05.2024 16:48 Były poseł PiS trafi do więzienia. Jest wyrok

W poniedziałek (6 maja) w Sadzie Rejonowym w Rybniku zapadł wyrok w sprawie Grzegorza J. Były poseł Prawa i Sprawiedliwości z Rybnika został skazany na dwa i pół roku bezwzględnego więzienia. Sędziowie uznali, że jest on winny przyjmowania łapówek w związku z pełnieniem funkcji publicznej i powoływania się na wpływy. Wyrok jest nieprawomocny.

Andrzej Duda
05.05.2024 16:27 Andrzej Duda nie podpisze kolejnej ważnej ustawy? Niepokojące ustalenia

Ważą się losy ustawy uznającej język śląski za język regionalny. Wszystkie oczy skierowane są teraz na Senat, choć ten niemalże na pewno poprze takie rozwiązanie. Przeszkodą może być jednak sam Andrzej Duda, na temat decyzji którego pojawiły się już nieoficjalne ustalenia. “Dziennik Zachodni” twierdzi, że prezydent nie złoży podpisu na przedłożonym mu dokumencie.

Donald Tusk
04.05.2024 20:29 Mało kto wiedział, że Donald Tusk ma siostrę. Ratowała ją Ewa Kopacz

Większość Polaków, pytana o rodzinę Donalda Tuska, natychmiast odpowiada: żona Małgorzata, córka Kasia i syn Michał. Okazuje się jednak, że nie jest to zestaw kompletny, gdyż polski premier ma także o dwa lata starszą siostrę. Pani Sonia jest tłumaczką, która prawie 20 lat temu otarła się o śmierć, a waleczną walkę o jej życie stoczył wówczas właśnie brat. Wydarzenia te miały swoje późniejsze konsekwencje także dla krajowej polityki. Jakie? Ujawniamy.

Bronisław Komorowski
04.05.2024 10:55 Komorowski podsumował Dudę. "Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji"

Bronisław Komorowski nie szczędził słów krytyki pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy. Goszcząc w programie "Bez żadnego trybu" w "Fakcie", były prezydent poruszył m.in. kwestię zaskakujących wpisów obecnej głowy państwa w mediach społecznościowych, o których swego czasu było bardzo głośno.

Horała Czerniawska
03.05.2024 10:00 Kłótnia na antenie Polsatu. Padły dosadne słowa

Awantura w programie Polsatu. Zaproszeni przez Dorotę Gawryluk goście stoczyli spór o budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. W pewnej chwili atmosfera była tak gęsta, że prowadząca z trudem moderowała dyskusję. W jej trakcie padły zaś nawet tak mocne zarzuty, jak te o “braki w elementarnej wiedzy” i “sabotaż” powstania CPK.

Andrzej Duda
30.04.2024 22:17 Ważny komunikat BBN. Andrzej Duda zatwierdził zmiany w polskiej armii

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekazało w oficjalnym komunikacie o ważnych zmianach na szczytach polskiej armii. Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej.

Andrzej Duda
30.04.2024 20:12 Orędzie Andrzeja Dudy. "Nasza obecność w UE to polska racja stanu"

Trwają obchody kolejnej, tym razem okrągłej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja minie dokładnie 20 lat, od kiedy nasz kraj dołączył do europejskiej Wspólnoty i rozpoczął jeszcze bardziej zdecydowany kurs na Zachód. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wygłosił we wtorek (30 kwietnia) uroczyste orędzie. - Nasza obecność w Unii Europejskiej to polska racja stanu - usłyszeliśmy.

B. ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki
29.04.2024 17:43 "Obudził mnie wybuch rakiety”. Poruszające wspomnienia ambasadora Polski w Kijowie

- Nic mnie bardziej nie irytuje niż pytania: co my za te czołgi wysłane na Ukrainę dostaliśmy? No my dostaliśmy to, że te czołgi nie muszą walczyć u nas. Że to nie nasi synowie, mężowie i ojcowie giną. To nie nasze siostry, matki i małżonki są gwałcone w piwnicach przez Rosjan. To dostaliśmy – mówi w rozmowie z Gońcem Bartosz Cichocki, były ambasador Polski w Kijowie. 

Andrzej Duda
29.04.2024 12:13 Prawda o siostrze Andrzeja Dudy wyszła na jaw. O tym mało kto wiedział

Andrzej Duda to obecnie najważniejsza osoba w naszym kraju. Prezydent RP wydaje się być człowiekiem bardzo otwartym i niemającym przed społeczeństwem żadnych tajemnic, ale okazuje się, że wcale nie musi to być prawdą. Mało kto zna bowiem pewne fakty o rodzinie polskiego przywódcy, jego rodzeństwie i dzieciństwie spędzonym w ukochanym Krakowie. Nowe światło na te tematy rzucił dopiero jakiś czas temu ojciec polityka, Jan Duda. Co powiedział? Niejeden będzie zaskoczony.

sejm
29.04.2024 10:34 Nowy zakaz dla wszystkich Polaków. Ustawa już gotowa

Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad ustawą o zakazie mowy nienawiści wobec mniejszości. Taką informację przekazał w Radiu ZET wiceszef resortu Krzysztof Śmiszek. Stosowny projekt już za kilka tygodni ma trafić pod obrady Rady Ministrów, aby ta mogła go przyjąć. Poparcie dla zmian legislacyjnych wyraziła już Rzeczniczka Praw Dziecka mec. Monika Horna-Cieślak.

sejm protest
24.04.2024 09:58 Iwona Hartwich: "Mam zapewnienie premiera Tuska". Co dalej z rentą socjalną?

Trwają prace nad podwyższeniem renty socjalnej. Politycy nie spieszą się jednak z przyjęciem zmian. Nie brakuje też głosów, że samo „dosypanie pieniędzy” pociągnie za sobą kolejne problemy. Zwolennicy nowych przepisów są jednak mocno zdeterminowani i nie wykluczają protestu. Mówią: to nie tylko kwestia finansów, ale prawa do godnego życia.

Mariusz Kamiński
23.04.2024 23:29 Mariusz Kamiński nie wytrzymał. Nagle przerwał dziennikarce

Minął kolejny dzień przesłuchań przed komisją ds. wyborów kopertowych. Przed kolejną turą przesłuchań występujący dziś w roli świadka Mariusz Kamiński przerwał wypowiedź reporterki telewizji Polsat News i oznajmił, że bardzo się cieszy, że jego osoba wzbudza takie zainteresowanie. 

Małgorzata Tracz
23.04.2024 19:04 Małgorzata Tracz: musimy jeszcze w tym roku zamknąć branżę futerkową w Polsce

Chodzenie w futrze to obciach. Nie ma żadnego powodu, byśmy pozwalali na dalsze zabijanie zwierząt - mówi Gońcowi Małgorzata Tracz z Koalicji Obywatelskiej. Dziś w filmie “Krwawy biznes futerkowców. Post scriptum” ujawniliśmy, że pracownicy jednej z ferm należących do holenderskich właścicieli znęcali się nad norkami. 

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
21.04.2024 21:40 Baczyński: Wyborcy nie chcą rewolucji. To zła wiadomość dla Kaczyńskiego

Wydawało się, że rewolucja jest o krok, ale na ostatniej prostej wyborcy postawili na spokój. To zła wiadomość dla Jarosława Kaczyńskiego, a dobra dla Donalda Tuska, który utrzymał stan posiadania w największych miastach i spokojnie może zbierać siły przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

urna wyborcza
21.04.2024 21:15 Wybory samorządowe 2024. Wyniki exit poll. Kto wygrał?

W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się II tura wyborów samorządowych. Chwilę po tym, jak o godzinie 21 zakończyła się cisza wyborcza, podane zostały wstępne wyniki tzw. exit poll. Wiadomo już, kto z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie rządził przez kolejne 5 lat m.in. we Wrocławiu i Rzeszowie. Pewne natomiast, że frekwencja nie zachwyciła.

Aleksander Miszalski
21.04.2024 21:09 Wybory samorządowe 2024. Aleksander Miszalski według exit poll wygrywa w Krakowie

Według wyników exit poll w II turze wyborów na prezydenta Krakowa poseł PO Aleksander Miszalski pokonał krakowskiego radnego Łukasza Gibałę. Różnica pomiędzy nimi jest jednak niewielka.

Łukasz Gibała
19.04.2024 12:55 Walka o prezydenturę w Krakowie. Łukasz Gibała: nie podobało mi się to, że Donald Tusk nie realizował obietnic

- Odszedłem z Platformy, bo jestem idealistą. Nie podobało mi się to, że Donald Tusk nie realizował obietnic - mówi w rozmowie z Gońcem kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała. Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia wyborcy zdecydują w drugiej turze głosowania, komu powierzą władzę w stolicy Małopolski. Głównym rywalem Gibały w walce o to stanowisko jest Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej. 

Myśliwiec
19.04.2024 08:21 Polska pilnie poderwała myśliwce. Wojsko wydało ważny komunikat

W nocy zaobserwowano wysoką aktywność rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu związaną z atakami rakietowymi na terytorium Ukrainy. Polska poderwała samoloty. Tuż po godzinie 7 polskie Dowództwo Operacyjne wydało w tej sprawie ważny komunikat. 

Sylwester Wardęga
17.04.2024 19:59 Wardęga nie miał zgody na łapanie kobiet za piersi. Kolejna z nich ujawnia prawdę

- Czułam się bardzo źle z tym. Czułam się brudna. Jak mogłam pozwolić na to, żeby ktoś mnie dotknął w taki sposób? - wspomina po latach Marta Kozłowska. To jedna z kobiet z filmu “Boobsman” z 2013 roku, w którym Sylwester Wardęga w masce na ulicach Warszawy łapał kobiety za piersi, tłumacząc to promocją badań medycznych. Wbrew zapewnieniom Wardęgi, nie miał on jej zgody na takie zachowanie.

szkoła ławki
10.04.2024 14:51 Będzie nowy przedmiot w szkole. Ocenę zobaczymy na świadectwie

Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje wielkie zmiany w szkołach. Od nowego roku szkolnego z programów nauczania zniknie HiT, ale to nie wszystko. 1 września 2025 r. uczniowie drugich klas szkół ponadpodstawowych zaczną uczyć się edukacji obywatelskiej mającej kształtować proobywatelskie postawy. Ocena z tego przedmiotu pojawi się na świadectwie i wliczy się do średniej.