Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Janusz Wojciechowski powinien podać się do dymisji? Polacy odpowiedzieli
Irmina Jach
Irmina Jach 23.04.2023 18:33

Janusz Wojciechowski powinien podać się do dymisji? Polacy odpowiedzieli

Janusz Wojciechowski
Piotr Molecki/East News

53,4 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla „Rzeczypospolitej” uważa, że polski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powinien podać się do dymisji w związku z kryzysem zbożowym na polskim rynku. Przeciwnego zdania jest zaledwie 17,3 proc. respondentów.

Sondaż bezlitosny dla Janusza Wojciechowskiego

Podczas sondażu ankietowani usłyszeli pytanie: „czy w związku z kryzysem zbożowym na polskim rynku, do dymisji powinien podać się polski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski?”. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło aż 53,4 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było 17,3 proc. badanych, a 29,3 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

59 proc. ankietowanych w wieku od 35 do 49 lat oraz 56 proc. badanych z wykształceniem wyższym sądzi, że polski komisarz ds. rolnictwa powinien zrezygnować ze stanowiska. Takiego samego zdania są dwie na trzy osoby mające dochody na poziomie 4001-5000 zł, a także sześciu na dziesięciu respondentów z miast o wielkości między 100 a 199 tys. mieszkańców.

Niespodzianka dla grzybiarzy, Polacy już szturmują lasy. Tego nie mogli przewidzieć nawet eksperci

Donald Tusk apeluje do Janusza Wojciechowskiego

Podobny apel do Janusza Wojciechowskiego wystosował w minionym tygodniu Donald Tusk. - Dziś warto zażądać, żeby wyznaczony przez PiS komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski złożył rezygnację, bo nic nie zrobił w sprawie kryzysu zbożowego — podkreślał we wtorek lider Platformy Obywatelskiej. - Podaj się chłopie do dymisji, zrezygnuj — apelował. 

Na reakcję Prawa i Sprawiedliwości nie trzeba było długo czekać. - Zarówno rząd, jak i komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski robili wszystko, by zaradzić problemowi, jaki się pojawił na rynku rolno-spożywczym — deklarował rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Zasady sondażu

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 18-19 kwietnia 2023 r. Wzięło w nim udział 800 pełnoletnich internautów. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

- Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej, tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne — czytamy.

Źródło: „Rzeczypospolita”