Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Jarosław Kaczyński nie zrezygnuje z referendum. PiS ma nowy plan
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 25.07.2023 16:19

Jarosław Kaczyński nie zrezygnuje z referendum. PiS ma nowy plan

Jarosław Kaczyński
Pawel Wodzynski/East News

Ponad miesiąc temu Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w Polsce zostanie przeprowadzone referendum ws. unijnego mechanizmu relokacji imigrantów. Okazuje się jednak, że sprawa nie budzi już takich emocji, jak kiedyś. Prezes PiS-u zamierza więc rozszerzyć zagadnienie.

PiS zamierza przeprowadzić referendum ws. imigrantów

8 czerwca ministrowie delegowani z państw członkowskich porozumienie w kwestii reformy regulacji migracyjnych w Unii Europejskiej. Polska i Węgry wyraziły sprzeciw wobec poparcia tzw. paktu migracyjnego. Obejmuje on m.in. tzw. system obowiązkowej solidarności. Zgodnie z nim, chociaż "żadne państwo członkowskie nie będzie zmuszane do przeprowadzania relokacji", ale ustalona zostanie minimalna roczna liczba relokacji osób z państw członkowskich do tych państw, które są mniej narażone na tego rodzaju przyjazdy. Ustalono, że minimalna liczba relokacji wyniesie 30 tysięcy osób.

Głośny sprzeciw wyraził m.in. prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. - Klub Prawa i Sprawiedliwości poprze uchwałę sprzeciwiającą się przymusowej relokacji imigrantów. Decyzja UE o relokacji imigrantów uderza w suwerenność Polski, ale też innych państw. Ta sprawa jest kwestią znacznie szerszego sporu, który określi przyszłość Unii Europejskiej - mówił 15 czerwca, zapowiadając referendum w tej sprawie.

Sylwia Peretti po śmierci syna przeżyła kolejny cios. Celebrytka jest w rozsypce?

Referendum zostanie rozszerzone?

Prezes Prawa i Sprawiedliwości ma jednak problem, bo kwestia imigrantów nie wywołuje już takich emocji, jak jeszcze kilka lat temu. Z pomysłu jednak teraz niepoważnie byłoby się wycofać. Natomiast zaostrzenie antyimigracyjnej retoryki dodaje w sondażach punktów Konfederacji. Na co zdecydował się więc Kaczyński?

 Z ustaleń redaktorów Gazety.pl wynika, że w referendum mają paść pytania nie tylko o kwestię imigracji, ale także o wiek emerytalny, prawo weta w strukturach Unii Europejskiej oraz budowę muru na granicy z Rosją.

Czy Polacy popierają pomysł?

Oceny pomysłu referendum dotyczy sondaż United Surveys przeprowadzony na zlecenie Wirtualnej Polski. 43,7 proc. uczestników badania uznaje propozycję prezesa PiS-u za zagranie wyborcze, zaś 47,2 proc. respondentów twierdzi, że jest to potrzebna inicjatywa.

W tym samym badaniu dowiedziono, że aż 99 proc. wyborców PiS-u uważa, iż referendum to potrzebna inicjatywa w ważnej sprawie. Podobnie myśli 28 proc. zwolenników opozycji.

Źródło: gazeta.pl