Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Jarosław Kaczyński podjął ważną decyzję. Zapowiada zakaz
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.04.2023 19:04

Jarosław Kaczyński podjął ważną decyzję. Zapowiada zakaz

Jarosław Kaczyński zboże
Twitter/PiS

Po tygodniach pozostawania głuchym na żądania rolników, Jarosław Kaczyński ogłosił konkretne działania dot. kryzysu zbożowego. Podczas konwencji w miejscowości Łyse prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział podjęcie wyjątkowo drastycznych kroków, które mogą nie spodobać się Ukraińcom. Rząd Mateusza Morawieckiego dokonał już zresztą odpowiednich postanowień. Mimo tego, producenci zboża nie kończą protestów.

Jarosław Kaczyński pojawił się na konwencji PiS

Dawno niewidziany Jarosław Kaczyński w końcu wznowił długo zapowiadany objazd po Polsce i pojawił się na konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się dziś po południu w miejscowości Łyse koło Ostrołęki.

W obliczu eskalującego od tygodni kryzysu zbożowego, prezes Prawa i Sprawiedliwości zdecydował się na podjęcie zdecydowanych działań, by ratować nie tylko polskie gospodarstwa rolne, ale także, a może przede wszystkim, własne notowania, które tradycyjnie windowali dotychczas mieszkańcy wsi.

Pierwszym krokiem ku spacyfikowaniu protestów sfrustrowanych rolników była ostatnia zmiana na stanowisku ministra rolnictwa, którym został teraz Robert Telus. Na to czysto pokazowe działanie producenci zboża nie dali się jednak nabrać, dlatego konieczne było sięgnięcie po bardziej zdecydowane argumenty. 

Pilny apel ws. 8-letniego Kamila z Częstochowy. "Zwracamy się z błaganiem o pomoc"

Będzie rozporządzenie o zakazie importu ukraińskiego zboża

Jarosław Kaczyński doskonale wie, że tym, co najbardziej zagraża notowaniom jego partii są obecne problemy rolników, dlatego w sobotę nie stronił od dotykających ich problemów.

Jak przekazał, rozwiązaniem jego ugrupowania na przerwanie kryzysu zbożowego ma być zakaz przywożenia do Polski zboża i dziesiątków innych produktów spożywczych z Ukrainy. Rząd podjął dziś stosowne postanowienie w tej sprawie.

Mimo tej decyzji, prezes PiS podkreślił, że wciąż "jesteśmy i pozostajemy bez najmniejszych zmian przyjaciółmi i sojusznikami Ukrainy". - Będziemy ją wspierali i wspieramy ją - oświadczył.

Zwracał jednak uwagę na fakt, że obowiązkiem każdej dobrej władzy jest strzec interesów własnych obywateli, a obecny kryzys dotknąłby wszystkich konsumentów.

Prezes PiS obiecuje powszechny skup zboża

Obiecane rozporządzenie to nie wszystko, co miał dziś w zanadrzu Jarosław Kaczyński, który odniósł się też do kwestii skupu zalegającego w silosach zboża.

- Podjęty zostanie powszechny skup zboża, tego, które dzisiaj zalega w silosach, magazynach, przy dopłacie - tak, żeby minimalna cena wynosiła co najmniej 1400 zł - oświadczył.

Oczywiście, nie obyło się także bez zrzucania dużej części winy na nielubianą przez PiS Unię Europejską, która to w dużej mierze miała podjąć niekorzystne dla nas decyzje. Kaczyński bohatersko zapowiedział jednak twarde obstawanie przy swoim i bronienie polskiego interesu.

Źródło: Goniec.pl