Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Jest nowy sondaż wyborczy. Rośnie dystans między Zjednoczoną Prawicą i Koalicją Obywatelską
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 06.07.2023 14:02

Jest nowy sondaż wyborczy. Rośnie dystans między Zjednoczoną Prawicą i Koalicją Obywatelską

Sejm
KPRM

Najnowszy sondaż wyborczy nie pozostawia złudzeń. Zjednoczona Prawica jest wyraźnie umocniona na prowadzeniu i różnica dzieląca ją z Koalicją Obywatelską powiększa się. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, do izby dostaliby się przedstawiciele pięciu sojuszy.

Nowy sondaż wyborczy. Zjednoczona Prawica wyraźnie na prowadzeniu

Instytut Badań Pollster przeprowadził sondaż poparcia partii dla “Super Expressu”. Okazuje się, że sytuacja na scenie politycznej jest bardzo dynamiczna, a badanie rzuca zupełnie nowe światło na to, co może zdarzyć się jesienią.

Zgodnie z wynikami sondażu Zjednoczona Prawica może liczyć na 36,6 proc. poparcia. To wzrost o 2,3 pkt proc. względem poprzedniego badania. Z kolei poparcie dla Koalicji Obywatelskiej zadeklarowało 29,4 proc. respondentów, czyli 1,3 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu.

Paulina i jej 7-letni syn zginęli w Bałtyku. Na jaw wyszło, czym zajmowała się kobieta

Kto jeszcze znalazłby się w Sejmie?

Jak wypadły inne ugrupowania? Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, to Konfederacja mogłaby otrzymać 10,6 proc. głosów (spadek o 0,4 pkt proc.). Trzecia droga, czyli Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL, może liczyć na 9,3 proc. głosów (spadek o 4,1 pkt proc.). Lewica otrzymała w nowym sondażu głos 8 proc. respondentów (wzrost o 0,2 pkt proc.).

Poniżej progu wyborczego znalazły się: AgroUnia (2 proc. poparcia), Porozumienie Jarosława Gowina (1,5 proc.) czy Kukiz'15 (0,7 proc. głosów).

Kiedy odbędą się wybory do parlamentu?

Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy odbędą się wybory parlamentarne. Dziennikarze Radia Zet pod koniec czerwca próbowali wysondować, za którą datą optuje prezydent. - Jesienią tego roku, na pewno. Jest bardzo wysoce prawdopodobne, że będzie to październik - mówił, a kiedy został zapytany przez Bogdana Rymanowskiego czy będzie do 15 października, odpowiedział: “To ładna data, to prawda”.

Dopytywany czy nie jest tak, że ta data będzie sprzyjać władzy, ponieważ to jest Dzień Papieski, prezydent odrzucił tę opinię. - Nie, no nie przesadzałbym, że będzie sprzyjała władzy. Dzień dobry, jak każdy inny - stwierdził.

Źródło: “Super Express”