Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Klęska referendum PiS. Sondaż exit poll nie zostawia na nim suchej nitki
Irmina Jach
Irmina Jach 15.10.2023 22:08

Klęska referendum PiS. Sondaż exit poll nie zostawia na nim suchej nitki

Karty do głosowania
Fot. arch. prywatne

Niedziela 15 października upłynęła pod znakiem wyborów parlamentarnych, ale nie tylko. Tego dnia wyborcy mogli wziąć udział również w referendum. Frekwencja w nim może jednak poważnie zaskoczyć.

Rekordowa frekwencja wyborcza i klęska referendum PiS

Wg. sondażu exit poll od Ipsos, w wyborach parlamentarnych wzięło udział nawet 72,9 proc. wyborców. To historyczny rekord. Dla porównania, w 2019 roku udział w wyborach do Sejmu i Senatu udział wzięło 61,74 proc. uprawnionych do głosowania.

Równocześnie porażką okazuje się referendum. Z danych przekazanych przez Ipsos dla TVP, Polsat i TVN24 wynika, że udział w nim wzięło ok. 40 proc. głosujących. Jeżeli informacje te się potwierdzą, jego wyniki nie będą ważne. Bowiem, żeby wyniki referendum były wiążące, frekwencja musi wynieść minimum 50 proc.

Cztery pytania w referendum PiS. Tak głosowali Polacy

Pytanie nr 1 brzmiało: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki. 97,5 proc. uprawnionych miało odpowiedzieć "nie".

Pytanie nr 2 dotyczyło podniesienia wieku emerytalnego. Tu również nie było niespodzianki. 96 proc. uczestników referendum było przeciwnych. 4 proc. zaznaczyło odpowiedź "tak".

Dalej politycy spytali wyborców o pomysł likwidacji bariery na granicy polsko-białoruskiej. Aż 97,8 proc. głosujących poparło projekt PiS i nie chce likwidacji specjalnego płotu.

Ostatnie pytanie dotyczyło natomiast przyjmowania imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Tu wyborcy byli niemalże jednomyślni. Aż 98,6 proc. głosujących wskazało, że nie są zwolennikami przyjmowania uchodźców.

Udział w referendum budził wątpliwości

Przypominamy, że od niedzielnego poranka referendum poświęcono wiele słów. Państwowa Komisja Wyborcza wprost poinformowała, że komisje wyborcze nie mają prawa pytać wyborców, czy chcą wziąć udział w referendum. Tym samym powinny od razu wydawać karty do głosowania w wyborach do Sejmu, Senatu, a także do referendum.

Śledź wieczór wyborczy na Goniec.pl