Wiadomosci.Goniec.pl > Media > Lawina zmian w TVP. Z anteny zniknie sztandarowy program
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 07.12.2023 13:03

Lawina zmian w TVP. Z anteny zniknie sztandarowy program

Danuta Holecka
"Wiadomości" TVP z dn. 10.11.2023 (zrzut ekranu)

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Tak podsumować można to, co w najbliższym czasie ma się stać z publicznymi mediami. Z zapowiedzi polityków wiemy już, że wielka miotła pojawi się m.in. na Woronicza oraz Placu Powstańców i nie oszczędzi nikogo, kto odpowiada za nachalną propagandę w kanałach TVP. Roszady kadrowe to jednak nie koniec rewolucji, bo ta dotknie też poszczególne programy. Jak podaje “Wyborcza”, zagrożone mogą czuć się “Wiadomości”. Sztandarowy serwis wkrótce na dobre zniknie z naszych ekranów.

Nowy rząd bierze się za media publiczne

Zdaje się, że nowa sejmowa większość tym razem bardzo poważnie potraktuje obietnice złożone podczas kampanii wyborczej i jedną z pierwszych jej decyzji będzie zaprowadzenie porządku w mediach publicznych.

Jak nieoficjalnie wiadomo, sprawą zająć ma się jeden z najbardziej zaufanych ludzi przyszłego premiera, Bartłomiej Sienkiewicz, który stanie na czele resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Inna rzecz, że państwowe media same wietrzą szeregi. Prym wiodą tu przede wszystkim TVP Info i TVP1, w tym redakcja “Wiadomości”. To jednak dopiero początek, o czym szeroko informuje czwartkowa “Wyborcza”.

Jarosław Szymczyk nie będzie już szefem policji. Dziś oficjalne pożegnanie

Nowe kierownictwo TVP już w blokach startowych

Choć rządowa propaganda ma się na razie nie najgorzej, to najpewniej jej ostatnie dni, podobnie, jak zatrudnionych w TVP wysoko postawionych pracowników. Pazurki na ich miejsca ostrzą już tymczasem kolejne osoby, wśród których ma być np. Tomasz Sygut.

“Wyborcza” twierdzi, że to właśnie on miałby zająć się informacjami i publicystyką, a także nadzorem nad Telewizyjną Agencją Informacyjną (TAI), której podlegają “Wiadomości”, “Panorama” i TVP Info.

ZOBACZ: Monika Borkowska nową gwiazdą TVP. Rada Etyki Mediów zarzuciła jej manipulację

Wolnych wakatów ma nie być już także na stanowiskach wydawców, bowiem te też są już obsadzone. Jeden z nich zdradził dziennikarzom, że TVP czeka kompletna rewolucja, a zmiany dosięgną praktycznie wszystkich. - Nic, co było do tej pory, nie zostanie - stwierdził.

"Wiadomości" znikną z ekranów na dobre

Mimo iż dziś trudno to sobie wyobrazić, reforma ma być tak gruntowna, że dotknie nawet samej nazwy sztandarowego serwisu TVP1. - Tak, mamy pomysł na nową nazwę, ale za wcześnie (żeby - red.) go ujawniać - czytamy w relacjach osób mających tworzyć nowe TVP.

ZOBACZ: Danuta Holecka odchodzi z Wiadomości? Internauci już organizują pożegnanie

Ponadto, wśród reformatorów panuje głębokie przekonanie, że “Wiadomości” są skompromitowane i budzą fatalne skojarzenia, od których nowa władza chce się kompletnie odciąć. To nie będzie łatwe, ale na przeszkodzie raczej nie staną obecne jeszcze gwiazdy stacji.

Największa z nich, Danuta Holecka, długo zaklinała rzeczywistość i do dziś nie potwierdziła doniesień, ale najpewniej w przyszłym tygodniu poprowadzi swoje ostatnie wydanie “Wiadomości”. Dokumenty w tej sprawie miały już zostać podpisane. Gorzkie pożegnanie prezenterce ma wynagrodzić duży bonus finansowy.

Źródło: Wyborcza, NaTemat