Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Ujawniono najnowszy sondaż IBRIS. Szczególnie duży wzrost uzyskała jedna partia
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 05.12.2023 10:38

Ujawniono najnowszy sondaż IBRIS. Szczególnie duży wzrost uzyskała jedna partia

parlament terlecki kaczyński
Piotr Molecki/East News

Jak wyglądałyby wyniki wyborów parlamentarnych, gdyby te odbyły się  dzisiaj? Ujawnia to IBRiS dla "Rzeczypospolitej". Podium bez zmian, jednak jedna partia zanotowała znaczny wzrost.

Ilu z nas poszłoby na wybory, gdyby odbyły się dzisiaj?

Odpowiedź na to pytanie pojawiła się w najnowszym sondażu IBRiS dla „Rzeczypospolitej”, przeprowadzonego w dniach 1-2 grudnia 2023 roku na ogólnopolskiej próbie 1071 osób. Według badania przy urnach pojawiłoby się 65,7 proc. Osób uprawnionych do głosowania. Warto zaznaczyć, że 52,6 proc. Ankietowanych odpowiedziało na pytanie o podejście do głosowania „zdecydowanie tak”. Niepewnymi co do swojego udziału pozostało 5,5, proc. badanych.

Są wstępne wyniki sekcji zwłok 14-latki z Andrychowa. Zaskakujące ustalenia prokuratury

Nieustanni liderzy, ale ze spadkiem

Wyniki sondażu IBRiS cytowanymi przez WP ujawniają niezmienną pozycje lidera w postaci Prawa i Sprawiedliwości. Chęć oddania głosu na partie wykazało 31,5 proc. ankietowanych. Co ciekawe, partia zanotowała spadek popracia względem listopada, dokładnie o 1 pkt proc.

Tuz za PiS w sondażu plasuje się niezmiennie Koalicja Obywatelska. Formacja ta w dzisiejszych wyborach mogłabym liczyć na głosy 27 proc. pytanych. Zalicza ona tym samym spadek popracia o 2,2 pkt proc.

Spory wzrost dla jednej z partii

Pewnego rodzaju wygranym tego sondażu jest partia Szymona Hołowni Polska 2050. Zanotowało ona poparcie w wysokości 10,3 proc. glosów. Jest to wzrost o 2,7 pkt. proc. względem poprzedniego badania.

W Sejmie pojawiliby się także przedstawiciele Lewicy, którzy mogą się cieszyć wzrostem poparcia o 0,2 pkt. proc. i wynikiem 9,3 proc.

Tuż za nimi uplasowałaby się partia kierowana przez Władysława Kosiniaka-Kamysza. PSL osiągnął w badaniu poparcie rzędu 7,3 pkt. proc., co jest spadkiem o 0,5 pkt. proc.

Źródło: wp.pl, Rzeczypospolita

Tagi: sondaż