Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Odprawy parlamentarne dla przegranych w wyborach 2023. Gigantyczne pieniądze trafią do kieszeni polityków
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.10.2023 12:44

Odprawy parlamentarne dla przegranych w wyborach 2023. Gigantyczne pieniądze trafią do kieszeni polityków

Sejm pieniądze
Pawel Wodzynski/East News; goniec.pl

Wyniki wyborów 2023 to dla niektórych polityków smutna wiadomość o odejściu z Sejmu. Zaskakują pieniądze, jakie na otarcie łez dostaną parlamentarzyści, którzy nie zasiądą w sejmowych ławach na kolejną kadencję. Odprawa parlamentarna to prawdziwa fortuna, o której zwykły Polak może tylko pomarzyć.

Odprawa parlamentarna: wielkie pieniądze dla przegranych w wyborach 2023

Odprawa parlamentarna nie przysługuje wszystkim politykom kończącym kadencję Sejmu 2019-2023. Oficjalnych wyników wyborów 2023 jeszcze brak, gdyż nadal trwa liczenie głosów. Niemniej część posłów i posłanek wie już, że nie będzie przez najbliższe cztery lata pojawiać się na posiedzeniach przy ulicy Wiejskiej w Warszawie.

Osoby znikające z Sejmu z racji wyborów 2023 i braku wystarczającej liczby głosów otrzymają spore pieniądze. Odprawa parlamentarna jest ustalona z góry i regulują je przepisy. Co ważne, te same pieniądze otrzymają zarówno  posłowie pracujący w Sejmie przez cztery lata, jak i ci, którzy zaprzysiężeni zostali niedługo przed wyborami. Czas pracy nie ma znaczenia w kwestii wyliczania wysokości odprawy parlamentarna. O jakich pieniądzach mówimy?

Niepokojące doniesienia z Białegostoku. "Miała dzwonić do komisarza wyborczego i na policję "

Odprawa dla posłów i senatorów, oto ile wyniesie

Wybory parlamentarne mocno przetasują ławy poselskie. Wszystko wskazuje na to, że najwięcej mandatów w izbie niższej parlamentu straci Prawo i Sprawiedliwość. Politycy z partii Jarosława Kaczyńskiego znikający z Sejmu otrzymają odprawę w wysokości trzech uposażeń.

ZOBACZ: Czy czeka nas rząd mniejszościowy? Jarosław Kaczyński stał w przeszłości na jego czele

Wysokość odprawy parlamentarnej określona została przez Ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora. - Posłowi i senatorowi w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa parlamentarna w wysokości trzech uposażeń - czytamy w rozdziale 5 art. 39 tejże ustawy. 

Co ważne w ustawie jasno zastrzeżono, że odprawa parlamentarna nie przysługuje, jeśli polityk został wybrany na kolejną kadencję. Kwota, jaka zostanie przelana na konta przegranych w wyborach, powala. Otrzymane od Kancelarii Sejmu pieniądze bez wątpienia pozwolą na to, by spokojnie poszukać nowej pracy.

Kosmiczne pieniądze dla ustępujących parlamentarzystów

Ile wynosi odprawa dla posłów i senatorów, którzy nie zostali wybrani na kolejną kadencję? Biorąc pod uwagę, iż należą im się trzy miesięczne uposażenia poselski, a wynosi ono 12826,64 zł brutto, to przelewy będą liczone w tysiącach.

ZOBACZ: Donald Tusk zostanie premierem? Wymowna reakcja lidera PO

Każdy poseł, który odchodzi z Sejmu po kadencji 2019-2023 otrzyma od Kancelarii Sejmu przelew wynoszący niemal 38,5 tys. złotych brutto. Na dokładną wiadomość o tym, kto może liczyć na tak ogromne pieniądze, należy poczekać do ogłoszenia ostatecznych wyników wyborów 2023.

Źródło: sejm, money.pl