Wiadomosci.Goniec.pl > Media > Ogromna wpadka w "19:30". Wszyscy się mylili, prawda wyszła na jaw
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 31.12.2023 18:53

Ogromna wpadka w "19:30". Wszyscy się mylili, prawda wyszła na jaw

Zbigniew Łuczyński 19:30
"19:30" wyd. z dn. 30.12.23

Ogromna wpadka w sobotnim wydaniu “19:30”. W programie pokazany został materiał autorstwa Blanki Dżugaj, traktujący o filmach, które PiS miał zabronić pokazywać na antenach TVP. Dziennikarka pokazała całą listę takich tytułów, ale zaliczyła przy tym poważne potknięcie. Zdemaskowali je dopiero reporterzy Onetu, którzy zweryfikowali informacje przedstawione w wieczornym serwisie.

"19:30" pokazuje "półkowniki" TVP

Twórcy programu “19:30”, który zastąpił dawne “Wiadomości” TVP zapewniali na samym początku, że w przeciwieństwie do poprzedników skupią się na obiektywnym i rzetelnym dziennikarstwie. Cóż, póki co to drugie zostało mocno nadwątlone w sobotnim (30 grudnia) wydaniu serwisu. Doszło bowiem do rażącego niedopatrzenia. A te szybko wychwycili dziennikarze Onetu.

Sprawa ma swój początek w materiale dotyczącym tzw. “półkowników”, czyli filmów, które rządzący z PiS (tak, jak kiedyś władze PRL) mieli zakazać pokazywania na antenach Telewizji Polskiej. 

- “Półkowniki” Prawa i Sprawiedliwości. W redakcji filmowej TVP funkcjonowała lista filmów zakazanych -zapowiedział materiał autorstwa Blanki Dżugaj debiutujący w roli prowadzącego serwis Zbigniew Łuczyński.

Następnie widzom pokazano felieton, w którym wypowiedzieli się m.in. Agnieszka Holland i Maciej Stuhr.

Europoseł PiS nagle wypalił na antenie. Mocne słowa o śmierci Andrzeja Leppera

Lista pełna błędów

Z materiału pokazanego w “19:30” dowiedzieliśmy się, że na liście zakazanych tytułów znajdować się miało aż 17 filmów, takich jak "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Obywatel", czy "Pokłosie".

SERWIS2.jpg
Źródło: TVP1

Rzekomej cenzurze podlegały zwłaszcza dzieła niepokornych twórców, np. wspomnianej Agnieszki Holland, Krystyny Jandy i Władysława Pasikowskiego. Sęk w tym, że sama Blanka Dżugaj nie dokonała dokładnej weryfikacji tytułów. Jak się okazało, spora ich część pojawiła się na antenie TVP jeszcze za rządów PiS.

ZOBACZ: Michał Adamczyk będzie musiał oddać pieniądze? Donald Tusk z jasną deklaracją

Przykładowo, Onet zauważa, że “Człowieka z marmuru” wyemitowano w TVP Kultura 6 i 8 listopada 2023 roku, a film “Obywatel Jones” gościł na antenie TVP Kultury 1 i 2 grudnia 2023 roku. Inne pozycje także pojawiały się w Telewizji Polskiej kilkukrotnie.

Kolejne potknięcie twórców "19:30"

To, oczywiście, nie pierwsza wpadka twórców “19:30”, bowiem zdarzyło im się już np. przekręcić słowo “dykasteria” i zmienić je na “dyskanterię”. W pierwszych odsłonach serwisu nagminnie zdarzały się także potknięcia techniczne, ale te tłumaczyć można trudnymi warunkami, w jakich pracuje zespół serwisu.

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki stanął w obronie Marka Sierockiego. “Co następne? Wyrzucą Bolka i Lolka z TVP ABC?”

Sobotnie potknięcie było jednak zdecydowanie najbardziej poważne i może zostać wykorzystane do uderzania w “19:30” jako serwis mało rzetelny i krzewiący antypisowską propagandę.

Z drugiej strony, w konkurującej z TVP Telewizji Republika przez długi czas informowano w piątek, że rakieta, która zabłądziła nad Polską wybuchła. Taka dezinformacja może prowadzić z kolei do wielkiej paniki i wyrządzenia o wiele większych społecznych szkód.

Źródło: TVP

Tagi: TVP