Wiadomosci.Goniec.pl > Media > Outriders Klub: nowa, multimedialna przestrzeń
 Janusz  Schwertner
Janusz Schwertner 07.02.2024 11:48

Outriders Klub: nowa, multimedialna przestrzeń

None
fot. Arkadiusz Sołdon

Outriders Klub to nowe miejsce stworzone przez Annę i Jakuba Górnickich, laureatów Paszportu Polityki. Tu sztuka ma łączyć się z mediami – a to za sprawą połączenia dźwięku, obrazu i światła oraz nowoczesnych technologii. Reporterzy chcą w ten angażujący sposób przybliżać to, co dzieje się na świecie.

Sztuka łączy się z mediami

Czasem trudno nam wytłumaczyć czym będzie, a właściwie w końcu staje się Klub, ponieważ są zbliżone miejsca, ale nie takie – tłumaczy Anna Górnicka, współtwórczyni Outriders. – Treści, które tworzymy, zamieniamy w multimedialne i interaktywne prezentacje/wystawy, wzbogacamy dźwiękami, światłem i zapraszamy widzów do środka. Punktem wyjścia jest dla nas to, co się dzieje, to, co widzimy, a potem dodajemy do tego elementy sztuki. Stąd też tak opisujemy to miejsce – tu sztuka łączy się z mediami.

Najważniejszym elementem Outriders Klubu będą specjalnie przygotowywane pokazy na podstawie projektów reporterskich realizowanych przez twórców oraz dziennikarzy z całego świata. Do tej pory za multimedialne treści Outriders zdobyło ponad 30 nagród i nominacji. 

W pierwszym półroczu 2024 zobaczymy m.in.: “Mury Europy” o murach granicznych w Unii Europejskiej, ”24 miesiące” – o dwóch latach rosyjskiej wojny w Ukrainie, czy projekt o wojnie domowej w Mjanmie. W tym roku planowanych jest sześć różnych pokazów. Ich premiery będą miały miejsce w Klubie, ale twórcy planują udostępniać je znacznie szerzej: instytucjom i festiwalom z Polski i świata. Już pod koniec lutego "Mury Europy” będzie można zobaczyć w Nowym Jorku.
 

Technologia i dziennikarstwo

Oprócz nich w Klubie odbywać się będą spotkania oraz wydarzenia. Twórcy planują regularne spotkania podróżnicze, warsztaty, rozmowy o świecie dla dzieci, wydarzenia muzyczne. Z dużych wydarzeń w pierwszym półroczu odbędą się m.in. Outriders Festiwal opowiadający o świecie, czy Festiwal Mixer – dla dziennikarzy i artystów z całego świata. Na tym drugim zagości blisko 300 osób z 30 państw. Wystąpi m.in. fotograf Ron Haviv, laureat World Press Photo, nominowany także do Emmy.

Wszystkie spotkania będą też transmitowane, gdyż przestrzeń jest w pełni hybrydowa. Dostęp do nich będą mieli na żywo i na życzenie Patronki i Patroni Outriders, którzy finansowo wspierają działalność reporterów.

Technologia od zawsze była dla nas ważna – korzystamy z niej, żeby zachęcić ludzi do dziennikarstwa. A połączenie tego ze sztuką jest po prostu fajne i dla nas, i dla nich – mówi Jakub Górnicki, współtwórca Outriders. – Widzimy, że odbiorcy mają dość bezsilności, szukają rozwiązań i dobrych historii. My takie dla nich tworzymy.

Jedyna taka galeria

Nawet jak Klub nie będzie działał danego dnia, to wystarczy zajrzeć przez okna – na ekranach będą pojawiały się informacje ze świata albo treści tworzone przez reporterów. W ten sposób od 6 do 13 lutego będzie można śledzić podróż Outriders po Ukrainie, jako przygotowanie do premiery pokazu "24 miesiące”. 

Idąc na spacer, przechodząc, można rzucić okiem i do nas zajrzeć. Medią muszą wychodzić do ludzi – mówi Anna Górnicka. To wszystko sprawia, że Outriders Klub jest czymś znacznie więcej niż zwykłą przestrzenią eventową. To jedyna w swoim rodzaju multimedialna galeria, klub dziennikarski i, mamy nadzieję, fajne miejsce.

Tagi: Polska