Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Paweł Kukiz ostro komentuje nowy pomysł Koalicji Obywatelskiej. "Za grosz nie ufam Tuskowi"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 22.05.2023 11:19

Paweł Kukiz ostro komentuje nowy pomysł Koalicji Obywatelskiej. "Za grosz nie ufam Tuskowi"

Paweł Kukiz
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Koalicja Obywatelska zamierza złożyć projekt ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Głos w sprawie zabrał Paweł Kukiz, który stwierdził, że nie ufa Donaldowi Tuskowi i jego posunięciom. Sojusznik PiS-u ocenił, że w przeciwieństwie do PO, partia rządząca spełnia obietnice wyborcze.

KO chce 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku

Przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, Borys Budka, poinformował w środę (17.05) o złożeniu przez swoje ugrupowanie projektu ustawy w Sejmie dotyczącej wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł rocznie. Propozycję tę wcześniej zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk.

- Oznacza to, że każda osoba, która zarabia dzisiaj około sześciu tysięcy złotych, nie będzie płaciła podatku dochodowego - mówił Borys Budka.

W poniedziałek do Biedronki ustawią się kolejki. Kultowy produkt znowu w sprzedaży

Paweł Kukiz próbuje zdemaskować Donalda Tuska

Paweł Kukiz, który w poprzedniej kadencji Sejmu domagał się podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, przyznał w rozmowie z PAP, że dzięki współpracy z PiS-em udało się zrealizować ten postulat.

- To nie jest gra polityczna, ale ja za grosz nie ufam Tuskowi. Nie wierzę mu. On mnie w tylu sprawach oszukał, że wymienię tylko kwestie zmian w ordynacji wyborczej, likwidacji Senatu, obniżenia podatków, VAT, a wszystko zrobił odwrotnie. Jeżeli Tusk mówi, że chce dać 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku, to znaczy, że zabierze 30 tys. - ocenił Kukiz.

Jak stwierdził, "można PiS-u nie lubić, można nie tolerować różnych bezeceństw w spółkach Skarbu Państwa, szczególnie w Lasach Państwowych czy funduszach sprawiedliwości, ale nie zmienia to faktu, że wywiązują się z obietnic, które dali wyborcom - w przeciwieństwie do PO czy Tuska".

Polityczny sojusz PiS-u z Kukizem

W czerwcu 2021 roku Jarosław Kaczyński oraz Paweł Kukiz zawarli umowę o współpracy programowej. Według lidera Kukiz'15, dzięki tej umowie udało się przegłosować kilka ustaw, w tym ustawę antykorupcyjną, dotyczącą konopi medycznych oraz włóknistych, ustawę o bezpośredniej sprzedaży dla rolników oraz ustawę o wyrównaniu świadczeń dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Ostatnie spotkanie Kukiz-Kaczyński miało miejsce 12 maja. Jak przekazał PAP lider Kukiz'15, rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze. - Kolejne rozmowy z prezesem Kaczyńskim zbliżają do podpisania porozumienia - powiedział.

- Czekam na formalne potwierdzenie na piśmie dotyczące moich postulatów programowych oraz formalne podpisanie umowy programowej, która musi być perfekcyjnie dopracowana i jasna, więc nie ma takiego ciśnienia, żeby ona była podpisana z dnia na dzień - poinformował Kukiz. Odniósł się także do weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. - Nie będzie nas na niej, bo nie mamy jeszcze podpisanego porozumienia, więc będziemy jej słuchać poprzez media - podkreślił.

Źródło: PAP