Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Pytamy o Zielone - Goniec wspiera akcję Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego!
 Janusz  Schwertner
Janusz Schwertner 05.04.2024 16:32

Pytamy o Zielone - Goniec wspiera akcję Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego!

None

Akcja obywatelska "Pytamy o Zielone" ruszyła pełną parą, dołączyło do niej już ponad 300 osób reprezentujących organizacje społeczne i grupy nieformalne z całej Polski.

Zielone rozwiązania z całej Polski

Do startującej w tym tygodniu kampanii w mediach społecznościowych zaangażowali się między innymi: podróżnik Marek Kamiński, prof. Aleksandra Przegalińska, Jan Kuroń czy vlogerka Kasia Gandor. 

 Akcja ma na celu aktywizację mieszkańców i mieszkanek, przed kwietniowymi wyborami samorządowymi, by pytali przyszłe władze samorządowe o pro środowiskowe zmiany w swojej okolicy. Biorąc udział w akcji można dostać gotowe materiały do działania, m.in.: przykładowe pytania do kandydatów na samorządowców czy tzw. dobre praktyki, tj. “zielone rozwiązania z całej Polski”.

“Pokazujemy, że nie trzeba być ekspertem/tką w temacie, by przyłączyć się do akcji. Można napisać post w social mediach, wysłać maila, napisać petycję czy list otwarty w konkretnej sprawie albo zorganizować przedwyborcze spotkanie. Wszystko zależy od tego, jakie mamy zasoby i potrzeby. Nie trzeba też zaczynać od zera, bo wiele wskazówek i wzorów do działania można znaleźć na naszej stronie internetowej” - mówi Elżbieta Dydak koordynująca akcję. 

Mówimy tym samym głosem

Akcja ponad podziałami

"To akcja ponad podziałami, która ma pokazać, że tematy takie jak: woda, zieleń, powietrze i odpady dotyczą nas wszystkich (bez względu na to, na którą partię głosujemy) a doniczki z kwiatami, czy łąki kwietne, to aktualnie za mało by poradzić sobie z suszami, podtopieniami, upałem czy zanieczyszczonym powietrzem. Potrzebujemy w samorządach osób, które nie będą się bały podejmować dużych decyzji odpowiadających ogromnym wyzwaniom klimatycznym, jakie odczuwamy każdego dnia. Potrzebujemy uchwał antysmogowych, wymiany kopciuchów, termomodernizacji budynków. W Polsce zanieczyszczenie powietrza zabija co roku około 50 tysięcy osób, a lekarze od dawna biją na alarm. Potrzebujemy na wczoraj decyzji, które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz jakość i koszt naszego życia. Nasza akcja pokazuje jak wiele można załatwić na poziomie samorządowym" - dodaje Anna Pięta, szefowa komunikacji "Pytamy o zielone”. 

Działania w ramach “Pytamy o zielone” już ruszyły a uczestnicy/czki z całej Polski pytają osoby kandydujące do samorządów o ich “zielone” plany. Na przykład w Rybniku akcja “Na bezdechu” pyta o zieleń, wyspy ciepła, walkę z upałami i zanieczyszczonym powietrzem. W Ostródzie “Ekipa z Bagien” wysłała maile z pytaniami do kandydatów i kandydatek do samorządu o wodę, zbieranie deszczówki i małą retencję oraz o ochronę lokalnej rzeki.  W Myślenicach w ramach “pytamy o zielone” odbyła się narada obywatelska o klimacie. Ludzie z całej Polski pokazują jak dobrze rozumieją potrzebę zmian w lokalnych politykach klimatycznych i coraz głośniej domagają się zdecydowanych działań. 

Pytajmy o zielone

Co możemy zrobić w ostatnich dniach kampanii? Zachęcamy wszystkich do “pytania o zielone” kandydatów w swoich miejscowościach oraz do włączenia się w naszą kampanię poprzez nagrywania i udostępniania na swoich profilach w mediach społecznościowych pytań do kandydatów lub udostępniania materiałów kampanii Pytamy o zielone – apeluje Przemysław Radwan – jeden z inicjatorów akcji. Pytamy o zielone to apel do kandydatów, ale i każdego z nas byśmy głosując 7 kwietnia mieli w pamięci wyzwania środowiskowe naszych miejscowości. 

Realizatorem akcji "Pytamy o zielone" jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przy wsparciu European Climate Foundation i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz partnerów merytorycznych akcji, którymi są: Fundacja Sendzimira, Fundacja Stocznia, Fundacja Wspomagania Wsi, Koalicja Klimatyczna, Fundacja LSM Polska- Światowy Ruch Katolików Na Rzecz Środowiska, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Polska Zielona Sieć oraz Rodzice dla Klimatu. 
 

Tagi: Polska