Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Rafał Trzaskowski ogłosił akcję pilnowania wyborów. "Będziemy patrzyć na ręce liczących głosy"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 12.06.2023 16:02

Rafał Trzaskowski ogłosił akcję pilnowania wyborów. "Będziemy patrzyć na ręce liczących głosy"

Rafał Trzaskowski
Wojciech Olkusnik/East News

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział, że dziś w Polsce mamy demokrację tylko dzięki silnemu społeczeństwu obywatelskiemu, organizacjom pozarządowym oraz ruchom społecznym. Wypowiedział te słowa podczas inauguracji kampanii "Przypilnuj wyborów". Podkreślił, że istotne jest, aby wszyscy mieli pewność, że każdy głos zostanie policzony.

Rafał Trzaskowski zapowiada akcję pilnowania wyborów

W poniedziałek (12.06) w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, która zebrała prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, wiceszefa klubu KO Sławomira Nitrasa oraz przedstawicieli Komitetu Obrony Demokracji. Celem spotkania było oficjalne rozpoczęcie kampanii o nazwie "Przypilnuj wyborów".

- Bardzo ważne jest to, by te wybory były równe, uczciwe. Wielokrotnie o tym mówiłem, że dziś w Polsce mamy demokrację tylko dlatego, że tak silne jest społeczeństwo obywatelskie, organizacje pozarządowe, ruchy społeczne, ale również coraz silniejsza jest opozycja, Koalicja Obywatelska, z czego się bardzo cieszę. To, co dla nas najbardziej istotne, by w każdej komisji znalazł się ktoś, kto będzie patrzył na ręce tym, którzy liczą głosy - powiedział podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski.

Skandal na Festiwalu w Opolu. "Uśmiercono" znaną artystkę

Zgłosiło się już ponad 14 tys. osób

Dlatego rozpoczyna się akcja "Przypilnuj wyborów". - Zależy nam na tym, byśmy mieli wszyscy pewność, że każdy głos zostanie policzony, że żaden głos nie zostanie zmarnowany - zaznaczył, dodając, że liczy na wielką mobilizację wyborców, obywateli.

- Jest nas już ponad 14 tysięcy osób. 14 tysięcy Polek i Polaków zdecydowało się tylko przy wsparciu komitetu Koalicji Obywatelskiej pilnować wyborów. Jeśli dodamy do tego obserwatorów ze strony KOD, przedstawicieli w komisjach wyborczych innych partii, wiemy, że na pewno uda nam się być w każdej komisji - podkreślił poseł KO Sławomir Nitras.

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne?

Poseł Nitras przekonywał, że "to są wybory, w których nie wystarczy zagłosować". - To są wybory, w których ta demokratyczna postawa musi oznaczać, że również angażujemy się w samą procedurę wyborczą. Taka jest konieczność chwili, taki mamy czas i jest to też wielka lekcja demokracji, postaw obywatelskich - tłumaczył.

Wybory parlamentarne odbędą się jesienią, ale na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie. Głosowanie odbywa się zawsze w dzień wolny od pracy, w terminie 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Obecna trwa do 12 listopada 2023 roku, co oznacza, że możliwe są cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada 2023 roku.

Źródło: Konferencja Rafała Trzaskowskiego z dn. 12.06.2023