Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Roman Giertych napisał list do arcybiskupa Gądeckiego. W tle tragiczny wypadek
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska 05.02.2024 15:09

Roman Giertych napisał list do arcybiskupa Gądeckiego. W tle tragiczny wypadek

Roman Giertych, abp Stanisław Gądecki
Wojciech Olkusnik/East News

Roman Giertych napisał list do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Poinformował, że zajął się sprawą zmarłego chłopca, który w ubiegłym roku wypadł przez okno budynku należącego do kurii. Giertych zamierza negocjować zadośćuczynienie dla rodziny 5-letniego chłopca. Twierdzi, że do tragedii doszło wskutek zaniedbań dotyczących stanu budynku. W liście do hierarchy poprosił o wyznaczenie pełnomocnika kurii.

 

Nie żyje 5-letnie dziecko. Wypadło przez uszkodzone okno

Do tragedii doszło w 2023 r. w Poznaniu. 5-latkiem opiekowała się babcia i położyła je spać. Chłopiec jednak nie zasnął i korzystając z nieuwagi kobiety, wszedł na parapet i wypadł przez okno budynku. Dziecko w wyniku poniesionych obrażeń, zmarło w szpitalu

Prokuratura w wyniku prowadzonego śledztwa stwierdziła, że właściciel budynku, a jest nim kuria, dopuściła się zaniedbań - okno, jak stwierdzili śledczy, miało być uszkodzone.

Fundusz Kościelny do likwidacji? Na horyzoncie spore zmiany. Kto sfinansuje emerytury księży?

Lokatorka od dawna prosiła o wymianę okien

Co więcej, lokatorka mieszkania miała od dawna prosić o interwencję i wymianę okien. Na jej prośbę, Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał opinię potwierdzającą konieczność wymiany okien.

Moja Mocodawczyni wielokrotnie zwracała się o wymianę okna, które stanowiło zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców wynajmowanego przez nią mieszkania. Jak wynika z posiadanej przeze mnie dokumentacji już w 2013 roku stan stolarki okiennej został określony przez Kurię Metropolitalną jako bardzo zły- czytamy w liście Romana Giertycha do arcybiskupa.


Roman Giertych w liście zwraca się do  Kapituły Metropolitalnej w Poznaniu o wyznaczenie “pełnomocnika do spraw negocjacji odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu odpowiedzialności cywilnej za śmierć dziecka”.

 

Pieniądze na remont nowej siedziby arcybiskupa

Poseł wskazuje też, że archidiecezja otrzymała środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na remont sześciu budynków. Twierdzi, że gdyby pieniądze zostały częściowo wykorzystane na wymianę okna w feralnym budynku, do tragedii by nie doszło. 

Sprawa tym bardziej bulwersuje, że pieniądze z NFOŚiGW również są wykorzystane na remont budynku, w którym po przejściu na emeryturę ma zamieszkać abp Gądecki.

Giertych wskazuje też, że  jeśli kuria nie wyznaczy pełnomocnika w ciągu siedmiu dni, sprawa trafi do sądu.

źródło: Interia.pl, PAP

Tagi: Kościół