Wiadomosci.Goniec.pl > Kościół

Kościół

Rafał Trzaskowski
18.05.2024 12:34 Rafał Trzaskowski podjął decyzje ws. symboli religijnych. Jest odpowiedź kurii

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wprowadził zmiany, dotyczące m.in. eksponowania na ścianach urzędu symboli związanych z określoną religią, czy wyznaniem. Decyzję budzącą "smutek i zdziwienie" skomentowała archidiecezja warszawska. - Realizowany jest postulat wyborczy, który przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji - czytamy w oświadczeniu.

Barbara Nowacka
04.05.2024 15:00 Lekcje religii w szkołach. Biskupi apelują o dialog

Jedną z najbardziej poruszanych kwestii w kontekście rewolucji w polskich szkołach są lekcje religii. Zapowiadane w tym aspekcie zamiany niepokoją duchownych. Podczas spotkania na Jasnej Górze biskupi zaapelowali o wprowadzanie wszelkich zmian na drodze dialogu i w porozumieniu ze wszystkimi Kościołami. 

Lech Kaczyński Maria Kaczyńska
19.04.2024 21:56 Lech Kaczyński przed śmiercią wyznał to kard. Dziwiszowi. Niewiele osób wiedziało

Minęło 14 lat od pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Para prezydencka spoczęła na Wawelu 18 kwietnia 2010 roku. Tuż przed ceremonią kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, co wyjawił mu prezydent Lech Kaczyński. Ich rozmowa miała miejsce niedługo przed śmiercią prezydenta. 

ksiądz
03.04.2024 22:14 Ksiądz poparł lokalnego polityka. Musiał zainterweniować biskup

Proboszcz wystąpił w filmie polityka PiS, ubiegającego się o stanowisko burmistrza Międzyrzecza Podlaskiego. W ramach rządowego programu odbudowy zabytków parafia proboszcza otrzymała ponad milion złotych. Na doniesienia zareagowała kuria, a materiał szybko zniknął z internetu. 

Tomasz Terlikowski, Jarosław Kaczyński
20.03.2024 11:49 Problemy Kościoła to "zasługa" Jarosława Kaczyńskiego? Mocne słowa Tomasza Terlikowskiego

Tomasz Terlikowski w nowym programie Gońca “Na osobności” nie żałował kościołowi gorzkich słów. Kryzys Kościoła nie jest przypadkowy i wynika z wieloletnich działań hierarchów? Polska znalazła się na prostej drodze do laicyzacji. Dane nie kłamią. W rozmowie niespodziewanie względem problemów Kościoła pojawił się wątek Prawa i Sprawiedliwości. - Jarosław Kaczyński ma w tym swoje niewątpliwe zasługi - mówił Tomasz Terlikowski w rozmowie z Mateuszem Baczyńskim.

bp Andrzej Dziuba
10.03.2024 14:49 Media: Księża cenzurowali komunikat Watykanu? "Tajna instrukcja"

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby z pełnienia dotychczasowej funkcji. Duchownemu udowodniono m.in. tuszowanie spraw związanych z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich. O powodach decyzji Watykanu wierni w diecezji łowickiej nie mieli jednak szansy się dowiedzieć. Dziennikarz Tomasz Terlikowski dotarł do dokumentu, zgodnie z którym na wypowiedzi duchownych nałożona została odgórna cenzura.

papież Franciszek
09.03.2024 14:42 Papież Franciszek zdecydował. Polski biskup odwołany

Papież Franciszek podjął decyzję na temat polskiego biskupa. Bp Andrzej Dziuba przestał służyć jako biskup łowicki. Głowa Kościoła katolickiego przyjęła rezygnację duszpasterza. Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała komunikat w tej sprawie. Powody rezygnacji kapłana nie są tajemnicą.

papież Franciszek
28.02.2024 13:49 Papież Franciszek trafił do szpitala. Wierni są zaniepokojeni

Kolejne niepokojące doniesienia z Watykanu. Papież Franciszek znów walczy z chorobą. W środę (28 lutego) jego stan pogorszył się na tyle, że Biskup Rzymu musiał trafić do szpitala w stolicy Włoch. Wcześniej ujawnił na spotkaniu z wiernymi, że nie czuje się dobrze i zaniechał odczytania katechezy.

Andrzej Dzięga
28.02.2024 13:20 Kłopoty arcybiskupa Dzięgi. Ludzie chcą wyjaśnień

Abp Andrzej Dzięga nie jest już metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Jego dymisję przyjął w minionym tygodniu papież Franciszek. Lakoniczne komunikaty Stolicy Apostolskiej oraz dowodzonej przez hierarchę archidiecezji nie wystarczają jednak lokalnej społeczności, która domaga się wyjaśnienia sprawy i przeproszenia ofiar. List w tej sprawie ma zostać wkrótce wysłany do apostolskiego nuncjusza.

papież Franciszek
18.02.2024 14:37 Papież Franciszek zawiesza codzienne obowiązki. Watykan właśnie potwierdził

Zaskakująca decyzja papieża Franciszka. Watykan poinformował, że zwierzchnik Kościoła katolickiego zawiesza wszystkie swoje codzienne obowiązki. W związku z tym wierni mają prawo być zdezorientowani, a nawet mocno zaniepokojeni. Czy jednak naprawdę jest czym?

abp Marek Jędraszewski
18.02.2024 08:59 Abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych: "Pogarda wobec życia"

W tym tygodniu w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Post. W związku z tym metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski skierował do wiernych specjalny list. W korespondencji, co oczywiste, nie zabrakło nawiązań do polityki oraz kontrowersyjnych spraw społecznych. Tym razem kapłan zrównał z ziemią pomysł liberalizacji prawa dotyczącego antykoncepcji awaryjnej i nauczania religii w szkołach. Padły naprawdę mocne oskarżenia.

abp Stanisław Gądecki
15.02.2024 18:44 Abp Gądecki prosi wiernych o pieniądze. Mówi o obowiązku

Wraz z końcem karnawału, w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Post. Z tej okazji przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki postanowił skierować do wiernych list, w którym przypomniał o ich wielkopostnych powinnościach. Jako jedną z nich wskazał konieczność zapłaty na rzecz diecezji daniny. Księża ujawniają jednak, iż podobne prośby jedynie odstraszają katolików, budząc w nich “reakcje alergiczne”.

Abp Marek Jędraszewski
14.02.2024 12:36 Kobiety niszczą swoje ciała, a abp Jędraszewski ma na to sposób

Pigułka dzień po i kwestia ich dostępności od 15. roku życia zostały wzięte na tapet podczas jednej z homilii.

Roman Giertych, abp Stanisław Gądecki
05.02.2024 15:09 Roman Giertych napisał list do arcybiskupa Gądeckiego. W tle tragiczny wypadek

Roman Giertych napisał list do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Poinformował, że zajął się sprawą zmarłego chłopca, który w ubiegłym roku wypadł przez okno budynku należącego do kurii. Giertych zamierza negocjować zadośćuczynienie dla rodziny 5-letniego chłopca. Twierdzi, że do tragedii doszło wskutek zaniedbań dotyczących stanu budynku. W liście do hierarchy poprosił o wyznaczenie pełnomocnika kurii. 

watykan plac papież franciszek
28.01.2024 19:31 Atak nożownika w Watykanie. 52-latek zmierzał na plac Św. Piotra

Włoscy policjanci zapobiegli tragedii, jednak sami na tym ucierpieli. Przed popołudniową modlitwą tłum wiernych zgromadził się na placu Świętego Piotra, żeby zobaczyć papieża Franciszka. W czasie kontroli jeden z przechodniów nagle wyciągnął nóż.

Stanisław Gądecki
26.01.2024 15:52 Pilny apel arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Zaapelował o " obronę życia nienarodzonego"

Parlamentarzyści otrzymali specjalny listo od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki zareagował na doniesienia dotyczące projektu, który zdekryminalizuje aborcję i pozwoli na przerwanie ciąży do 12. tygodnia. Kościelny hierarcha zacytował lekarską przysięgę.

Papież Franciszek
26.01.2024 12:09 Papież Franciszek zabrał głos ws. "rozwodów kościelnych". "Ta praca nie jest łatwa"

Papież Franciszek spotkał się z sędziami z Roty Rzymskiej z okazji inauguracji roku sądowego. Głowa kościoła katolickiego wyraziła obawy dotyczące rygoryzmu i uprzedzeń, które mogą mieć wpływ na proces unieważniania małżeństwa. - Trzeba podejść do tego zadania z odwagą i jasnością umysłu - mówił w czwartkowym przemówieniu papież Franciszek.

ksiądz, kościół, ołtarz
20.01.2024 11:46 Arcybiskup przepraszał, mówił też o rozpuście. Parafianie czegoś takiego jeszcze nie słyszeli

Parafia w Dąbrowie Górniczej, gdzie doszło do seksualnego skandalu z udziałem księdza, miała specjalnego gościa. Arcybiskup Adrian Galbas zwrócił się do parafian w kościele. Padły zaskakujące słowa, a temat wydarzeń sprzed kilkunastu tygodni. Niespodziewanie było to, że hierarcha nie tylko przeprosił, ale również mówił o… “sakralnej prostytucji”. Znamy całą treść homilii.

Stanisław Gądecki Wąsik Kamiński
19.01.2024 10:48 Burza po liście abp Gądeckiego do Kamińskiego i Wąsika

Kościół katolicki zabiera głos w sprawie Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. W czwartek Konferencja Episkopatu Polski poinformowała, że jej przewodniczący skierował do osadzonych polityków list. Fakt ten wywołał falę oburzenia, głównie ze względu na treść samej korespondencji. Pytany o tę sprawę abp Stanisław Gądecki wyjaśnił w końcu, dlaczego zaangażował się w polityczno-prawny konflikt.

Isakowicz-Zalewski
09.01.2024 10:40 Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Uwielbiany duchowny zmagał się z ciężką chorobą

Tragiczna informacja napłynęła we wtorek 9 stycznia nad ranem. Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. O śmierci duchownego poinformowało Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć". 

Papież Franciszek
08.01.2024 16:18 Celibat księży będzie zniesiony? "Już teraz duchowni mają dzieci"

Arcybiskup Malty Charles Scicluna z watykańskiego biura doktrynalnego zabrał niedawno głos na temat kwestii możliwości zawierania małżeństw przez księży. Duchowny uważa, że Kościół powinien "rozważyć rewizję zasad". To jednak nie wszystko.

biskup arcybiskup ksiądz
05.01.2024 19:45 Arcybiskup zabrał głos w sprawie Funduszu Kościelnego. Niebywałe słowa hierarchy, aż trudno w to uwierzyć

Hierarcha kościelny zabrał głos na temat planowanej rewolucji w kwestii pieniędzy trafiających do Funduszu Kościelnego. Arcybiskup Adrian Galbas w czasie wywiadu radiowego zaskoczył swoim podejściem do tematu. - Fundusz Kościelny to już jest "leciwy dziadek" - oświadczył ksiądz.

papież Franciszek
03.01.2024 13:57 Ksiądz ukarany za obrazę papieża Franciszka. Tak to skomentował

Skandal we włoskim Kościele. Biskup Simone Giusti zdecydował się nałożyć ekskomunikę na włoskiego proboszcza, który podczas mszy świętej nazwał papieża Franciszka “masonem” i “uzurpatorem”. Ks. Ramon Guidetti tymczasem nie zamierza się kajać i ponownie wbija kij w mrowisko. Niebywałe, co powiedział na temat dekretu w jednej z lokalnych rozgłośni.

Donald Tusk
27.12.2023 17:41 Donald Tusk ogłosił. Ruszają prace specjalnego zespołu ws. Funduszu Kościelnego

Kościół straci pieniądze z Funduszu Kościelnego? Donald Tusk zapowiedział początek prac specjalnego zespołu. - Chcemy ucywilizować te relacje - zapowiedział premier. Pod lupą znajdą się źródła finansowania.

ksiądz
27.12.2023 14:36 Ważą się losy Funduszu Kościelnego. Czym tak naprawdę jest i co finansuje?

W zaprezentowanym przez rząd budżecie państwa na rok 2024 - pomimo obietnic jego zlikwidowania - zawarto rekordowe wydatki na Fundusz Kościelny. - Zainteresowanych pragnę uspokoić: sprawą Funduszu Kościelnego oraz przeniesienia środków z TVP na onkologię dziecięcą zajmiemy się w najbliższą środę na Radzie Ministrów - zapowiadał premier Donald Tusk. Czym tak naprawdę jest Fundusz Kościelny i co jest z niego finansowane? Wyjaśniamy.

abp Marek Jędraszewski
25.12.2023 12:43 Abp Jędraszewski nie hamował się nawet w Wigilię. Mocne słowa podczas pasterki

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym wszyscy życzliwi ludzie składają sobie najlepsze życzenia. W Kościele katolickim to też okres, gdy hierarchowie przypominają o tym, co najważniejsze i nad czym warto mocniej pochylać się na co dzień. Niestety, dla abp Marka Jędraszewskiego słowa te interpretowane są w dosyć oryginalny sposób. Metropolita krakowski, podczas uroczystej pasterki na Wawelu, nie stronił od polityki i mocno uderzył w obecny rząd, porównując go nawet do tego, który był u władzy w PRL-u.

kardynał Kazimierz Nycz
24.12.2023 08:42 Kardynał Kazimierz Nycz rezygnuje. Papież Franciszek otrzymał oficjalną prośbę

Kardynał Kazimierz Nycz rezygnuje. Metropolita warszawski poinformował na spotkaniu opłatkowym archidiecezji, iż papież Franciszek otrzymał od niego prośbę o jego odwołanie. Znamy powody decyzji hierarchy.

Stanisław Dziwisz
23.12.2023 21:08 Kard. Stanisław Dziwisz w szpitalu. Archidiecezja Krakowska "prosi o modlitwę"

Niepokojące informacje na temat ks. kard. Stanisława Dziwisza. Najbliższy współpracownik papieża Jana Pawła II, a obecnie arcybiskup senior, trafił do szpitala. Archidiecezja Krakowska prosi wszystkich wiernych o modlitwę w jego intencji. Znane są przyczyny hospitalizacji.

  • 1
  • 2