Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Abp Gądecki prosi wiernych o pieniądze. Mówi o obowiązku
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.02.2024 18:44

Abp Gądecki prosi wiernych o pieniądze. Mówi o obowiązku

abp Stanisław Gądecki
Facebook/KEP

Wraz z końcem karnawału, w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Post. Z tej okazji przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki postanowił skierować do wiernych list, w którym przypomniał o ich wielkopostnych powinnościach. Jako jedną z nich wskazał konieczność zapłaty na rzecz diecezji daniny. Księża ujawniają jednak, iż podobne prośby jedynie odstraszają katolików, budząc w nich “reakcje alergiczne”.

Abp Stanisław Gądecki zwrócił się do wiernych

W środę 14 lutego w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Post, który przygotowuje wiernych do najważniejszych świąt - świąt Wielkanocnych. W związku z tym abp Stanisław Gądecki zwrócił się do katolików, przypominając im, że w tym szczególnym okresie powinni m.in. skupić się na wzmożonej modlitwie i powstrzymać od udziału w zabawach. Oprócz tego, wspomniał też o delikatnej kwestii wsparcia finansowego Kościoła.

Każdy wierny - w miarę swoich możliwości - zobowiązany jest do troski o potrzeby wspólnoty Kościoła. Jedną z form tej troski jest danina diecezjalna, składana w okresie Wielkiego Postu na potrzeby naszej Archidiecezji - napisał.

Sondaż Gońca: blisko 44 proc. Polaków za obowiązkową służbą wojskową dla mężczyzn

Przewodniczący KEP nawołuje do finansowego wsparcia Kościoła

Tak wprost postawione wskazania pasterskie, jak pisze portal Gazeta.pl, mogą przynieść jednak odwrotny skutek. Księża, z którymi rozmawiali dziennikarze, przyznają, że chętnych do łożenia na parafie jest z roku na rok coraz mniej, a podobne nawoływania wywołują wśród nich nawet bunt.

Wierni, jak tylko słyszą, że proszę o wsparcie dla instytucji kościelnych, reagują alergicznie. Podczas okazyjnych zbiórek zbieramy w jedną niedzielę o wiele więcej - zdradził jeden z kapłanów, dodając, że w ubiegłym roku daninę zapłaciło tylko 6,5 proc. parafian.

Oczywiście, abp Stanisław Gądecki nie pisze o konkretnych kwotach, ale proboszczowie muszą wpłacić do kurii określone sumy, związane z liczbą osób zameldowanych na terenie parafii. Nieważne jest przy tym to, ile z nich faktycznie jest wierzących, a ile praktykujących.

Danina jednym ze wskazań pasterskich na Wielki Post

Gazeta.pl podaje, że zebrane w czasie Wielkiego Postu w ramach daniny fundusze mają być zastrzykiem finansowym dla Caritasu, seminariów duchownych i instytucji centralnych archidiecezji. Dla wiernych obowiązuje zasada “co łaska”.

Jeśli chodzi o zobowiązania poszczególnych parafii, w tym roku muszą one zapłacić na rzecz kurii 1,9 zł od każdego zameldowanego na swoim terenie. Do tego dochodzi jeszcze 75 gr od osoby na Braterską Opiekę Kapłańską (wsparcie księży emerytów).

Źródło: Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl