Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Sondaż Gońca: blisko 44 proc. Polaków za obowiązkową służbą wojskową dla mężczyzn
 Janusz  Schwertner
Janusz Schwertner 15.02.2024 14:15

Sondaż Gońca: blisko 44 proc. Polaków za obowiązkową służbą wojskową dla mężczyzn

Wojsko Polskie
Wojciech Olkusnik/East News

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez pracownię SW Research dla Gońca spytaliśmy Polaków, czy są zwolennikami wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej dla mężczyzn. W badaniu widać wyraźny podział, jednak w przewadze są ci, którzy optują za takim rozwiązaniem.

Polacy o obowiązkowej służbie wojskowej

Wczoraj opublikowaliśmy wyniki badania, w którym zapytaliśmy o gotowość obrony ojczyzny w razie zagrożenia ze strony innego państwa. Dziś prezentujemy rezultaty sondażu dotyczącego wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej dla mężczyzn.

Jak się okazuje, 43,7% osób popiera takie rozwiązanie (18,2% jest „zdecydowanie za”, 25,4% „raczej tak”.

Przeciwnego zdania jest 37% ankietowanych, w tym 18,9% udzieliło odpowiedzi „raczej nie”, a 18,1% „zdecydowanie nie”.

Nie ma zadania w tej kwestii 19,3%.

Sondaż Gońca: 48 proc. Polaków w razie zagrożenia gotowych bronić kraju

Ekspert komentuje badania

Dr hab. Jarosław Szczepański,  radca prawny, wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że „pozytywnie o przywróceniu służby wojskowej jedynie dla mężczyzn wypowiada się więcej samych mężczyzn (47,1%) niż kobiet (40,6%)”.

Równocześnie przeciwny tej koncepcji jest co trzeci ankietowany. Poparcie dla obowiązkowej służby wojskowej jest wyższe wśród starszych Polaków (u osób powyżej 50 roku życia, czyli tych którzy pamiętają jeszcze własną służbę wojskową, zbliża się do 50%). Zwolennicy służby wojskowej mają zazwyczaj zawodowe lub średnie wykształcenie, a największa grupa przeciwników rekrutuje się spośród osób z wykształceniem wyższym. Tu odsetek wskazań na nie i zdecydowane nie sięga 41,2% - komentuje dr hab. Szczepański.
 

„Nowoczesne formy szkolenia mogłyby jeszcze zwiększyć poziom poparcia”

Zdaniem eksperta, „co do zasady można wyniki badania uznać za korzystne dla koncepcji przywrócenia jakiejś formy obowiązkowej służby wojskowej”. - W ankiecie nie przesądzano bowiem, jaka miałaby być to forma, a nowoczesne formy szkolenia mogłyby jeszcze zwiększyć poziom poparcia. Warto dodatkowo zestawić odpowiedzi na pytanie o obowiązkową służbę wojskową z odpowiedziami na pytanie dotyczące gotowości obrony ojczyzny w razie zagrożenia - wyjaśnia.

Sondaż SW Research na zlecenie portalu goniec.pl zrealizowano metodą wywiadów w formie on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel w dniach 6-7 lutego br. Reprezentatywna grupa Polek i Polaków liczyła 807 osób.
 

Tagi: wojsko