Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Pilny apel arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Zaapelował o " obronę życia nienarodzonego"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 26.01.2024 15:52

Pilny apel arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Zaapelował o " obronę życia nienarodzonego"

Stanisław Gądecki
Piotr Molecki/East News

Parlamentarzyści otrzymali specjalny listo od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki zareagował na doniesienia dotyczące projektu, który zdekryminalizuje aborcję i pozwoli na przerwanie ciąży do 12. tygodnia. Kościelny hierarcha zacytował lekarską przysięgę.

Kościół reaguje na zapowiedź liberalizacji prawa aborcyjnego

Koalicja Obywatelska ogłosiła, iż kwestią najbliższego czasu jest złożenie przez partię projektu, który zliberalizuje prawo aborcyjne w Polsce. Politycy Donalda Tuska zapowiedzieli chęć umożliwienia przerwania ciąży do 12. tygodnia życia.

Arcybiskup Stanisław Gądecki w piątek 26 stycznia poinformował, iż parlamentarzyści otrzymali od niego specjalny list. Wezwał "wszystkich ludzi dobrej woli, by jednoznacznie opowiedzieli się za życiem". Zaapelował do władzy o " obronę życia nienarodzonego". Nie zabrakło odwołania się do Jana Pawła II.

Mariusz Kamiński był torturowany za kratami? Służba Więzienna odpowiedziała na zarzuty

Przewodniczący KEP wysłał list, poszło o aborcję

- Ustawy, które dopuszczają bezpośrednie zabójstwo niewinnych istot ludzkich poprzez przerywanie ciąży i eutanazję, pozostają w całkowitej i nieusuwalnej sprzeczności z nienaruszalnym prawem do życia, właściwym wszystkim ludziom i tym samym zaprzeczają równości wszystkich wobec prawa - napisał w specjalnym piśmie przewodniczący KEP. Jest to cytat z encykliki Evangelium vitae (pol. Ewangelia życia) napisanej przez Jana Pawła II.

ZOBACZ: Tragiczny finał pogrzebu. 39-latka weszła na mównicę, chwilę później już nie żyła

Abp Stanisław Gądecki nie zapomniał o lekarzach, którzy w procesie aborcji są niezbędni. Przerwanie ciąży nie jest możliwe bez ingerencji medycznej, a zdaniem arcybiskupa jest to występek przeciwko przysiędze Hipokratesa. Podawanie kobiecie środka poronnego stanowić ma w nauczaniu Kościoła podanie “zabójczego środka”.

Andrzej Duda i parlamentarzyści wezwani do "dania świadectwa"

- W demokracji - niewątpliwie - większość podejmuje decyzje. Nie oznacza to jednak, że racja jest po stronie większości, a jedynie, że mniejszość nie potrafiła znaleźć wystarczająco przekonujących argumentów, aby stać się większością. O racji nie decyduje liczba zwolenników danego poglądu. Racja - przede wszystkim racja etyczna - często jest po stronie mniejszości. Niekiedy zaś - o czym przypomina postać Sokratesa - po stronie pojedynczego człowieka o dobrze uformowanym sumieniu - wyjaśniał abp Stanisław Gądecki.

ZOBACZ: Akt zgonu na nowych zasadach z absurdalnym pytaniem. Lekarze alarmują i chcą zmian

Przewodniczący KEP zwrócił się do parlamentarzystów ze szczególnym apelem. Do listy osób, wezwanych do sprzeciwienia się wobec zmiany przepisów aborcyjnych dołączony został również prezydent Andrzej Duda. Abp Gądecki chce, by przedstawiciele narodu “dali świadectwo prawdziwej troski o życie bezbronne, bo nienarodzone”.

Źródło: KEP, PAP, goniec.pl