Aborcja

Dominika Lasota
11.05.2024 12:04 Dominika Lasota: nas nikt nigdy nie nauczył zdrowego patriotyzmu

Jestem patriotką i szczególnie ostatnio dużo myślę i rozmawiam z osobami ze Wschodu o tym, że nas nikt nigdy nie nauczył zdrowego patriotyzmu. Patriotyzmu, który nie jest tylko pokazywaniem flagi, byciu wielkim Polakiem, albo wyłącznie Polakiem-Europejczykiem, jakimś fanatykiem Zachodu – ocenia w rozmowie z Gońcem Dominika Lasota, aktywistka inicjatywy Wschód.

pilne
12.04.2024 14:48 Sejm zdecydował ws. projektów o aborcji. Koalicja dotrzymała słowa

W piątek (12 kwietnia) w Sejmie ważyły się losy m.in. czterech projektów dotyczących aborcji. Posłowie mieli zdecydować, czy propozycje trafią do Komisji Nadzwyczajnej i będą dalej procedowane. Około godziny 15:00 odbył się blok głosowań w tej sprawie i wszystko stało się jasne. Czy były zaskoczenia? 

screen Sejm
11.04.2024 14:13 Wielkie zaskoczenie w Sejmie. Posłanka przyznała się do aborcji

W czwartek 11 kwietnia w Sejmie rozpatrywane są cztery projekty zmian w prawach dotyczącym przerywania ciąży. Debata nad nimi rozpoczęła się tuż przed godziną 13, a głos zabrały m.in. przedstawicielki klubu Lewicy. Jedna z nich, Katarzyna Ueberhan, zdobyła się na wyjątkowo osobiste i odważne wyznanie. - Jestem jedną z nich - wykrzyczała, odnosząc się do sytuacji kobiet w Polsce, które dokonały aborcji.

Szymon Hołownia
08.03.2024 22:03 Szymon Hołownia wysyłał kwiaty na Dzień Kobiet. "Chcemy praw, nie pustych gestów"

Z okazji dzisiejszego Dnia Kobiet marszałek Szymon Hołownia zdecydował się wysłać wszystkim parlamentarzystkom kwiaty. W toku toczącej się obecnie debaty nad prawem aborcyjnym ta decyzja nie została przez wszystkie polityczki przyjęta entuzjastycznie. - Chcemy praw, nie pustych gestów — zaapelowała w mediach społecznościowych Agnieszka Smoręda z Lewicy.

transparent
23.02.2024 14:42 Dr Maciej Socha: Będą łykać pigułkę "dzień po" jak dropsy? Przykro mi, że ktoś w taki sposób obraża polskie kobiety

Liberalizacja przepisów aborcyjnych nie musi oznaczać większej liczby aborcji. Wprowadzenie odpowiednich przepisów w tym zakresie, podobnie jak tych dotyczących pigułki dzień po, jest konieczna. To już czas - mówi w rozmowie z Gońcem ginekolog dr Maciej Socha.

strajk kobiet
22.02.2024 14:19 Sondaż Gońca: prawie 53 proc. Polaków "za" liberalizacją prawa do przerywania ciąży

W najnowszym sondażu przeprowadzonym dla Gońca przez pracownię SW Research zapytaliśmy Polki i Polaków o to, jak odnoszą się do pomysłu legalizacji prawa do przerywania ciąży do 12. tygodnia. Wyniki badania wydają się stanowić jasny sygnał dla rządzących, którzy w tej sprawie są podzieleni. Większość z nas zdecydowanie oczekuje zmian w obecnych uregulowaniach prawnych.

Stanisław Gądecki
26.01.2024 15:52 Pilny apel arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Zaapelował o " obronę życia nienarodzonego"

Parlamentarzyści otrzymali specjalny listo od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki zareagował na doniesienia dotyczące projektu, który zdekryminalizuje aborcję i pozwoli na przerwanie ciąży do 12. tygodnia. Kościelny hierarcha zacytował lekarską przysięgę.

Robert Biedroń, Szymon Hołownia
18.12.2023 15:04 Biedroń skrytykował Hołownię. "Jest politycznym tchórzem w tej sprawie"

Robert Biedroń skrytykował w programie Onet Rano marszałka Sejmu Szymona Hołownię. - Uważam, że po prostu jest tchórzem. Jest politycznym tchórzem w tej sprawie - stwierdził Biedroń. Współprzewodniczący Nowej Lewicy zaznaczył, że szanuje Hołownię za to, jakim jest marszałkiem, ale "błądzi w tej sprawie".

Roman Giertych
29.08.2023 11:42 Kontrowersje wokół startu Romana Giertycha z list KO. Musi podpisać ważną deklarację

Obecność Romana Giertycha na listach Koalicji Obywatelskiej do Sejmu wywołała zamieszanie. Polityk niegdyś skrajnie konserwatywny jeszcze do niedawna twardo obstawał przy zakazie aborcji, zaś Borys Budka potwierdził, że każdy kandydat, który będzie startował z list KO, będzie musiał podpisać deklarację programową ugrupowania, które proponuje prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży. 

Justyna Wydrzyńska, Natalia Broniarczyk
29.06.2023 12:01 Aborcja, czyli doświadczenie kobiet. "Nie miałam wątpliwości"

“Gdyby mężczyźni zachodzili w ciążę, aborcja byłaby sakramentem”. Florynce Kennedy“Jako że to kobiety robią aborcje, nie tylko nie jest dostępna w bankomacie, ale bywa reglamentowana, nadzorowana, a nawet nielegalna”. Selina Meyer“Prowadzenie niezależnego życia, starzenie się, sprawowanie kontroli nad własnym ciałem i własną płciowością pozostają w pewnym zakresie niedostępne kobietom jako coś zakazanego”. Mona Chollet“Rzucanie uroków to, najprościej mówiąc, operowanie słowami, by zmienić ludzką świadomość”. Mona Chollet

na zdjęciu Katarzyna Kotula
10.06.2023 15:13 "Kobiety umierają i będą umierały". Lewica grzmi po śmierci ciężarnej 33-latki

Kobiety umierają i będą umierały. Nie będą w Polsce rodzić dzieci – powiedziała  Anna Maria-Żukowska z Lewicy  na antenie radia Zet. Mocny komentarz napisała też jej partyjna koleżanka  Katarzyna Kotula. Polityczki odniosły się do sprawy ciężarnej 33-latki, która umarła w szpitalu w Nowym Targu.