Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Sejm zdecydował ws. projektów o aborcji. Koalicja dotrzymała słowa
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 12.04.2024 14:48

Sejm zdecydował ws. projektów o aborcji. Koalicja dotrzymała słowa

pilne
Fot. materiały własne

W piątek (12 kwietnia) w Sejmie ważyły się losy m.in. czterech projektów dotyczących aborcji. Posłowie mieli zdecydować, czy propozycje trafią do Komisji Nadzwyczajnej i będą dalej procedowane. Około godziny 15:00 odbył się blok głosowań w tej sprawie i wszystko stało się jasne. Czy były zaskoczenia?

 

Sejm zdecydował ws. aborcji

W czwartek (11 kwietnia) w Sejmie odbyła się burzliwa debata na temat projektów dotyczących aborcji, zgłoszonych przez ugrupowania tworzące rządzącą koalicję. Na sali plenarnej nie brakował emocji, które udzieliły się m.in. Karinie Bosak, oklaskiwanej przez kolegów z Konfederacji. 

W piątek z kolei doszło do ostatecznego rozstrzygnięcia i wiadomo już, czy wszystkie pomysły będą dalej procedowane. Sejm zdecydował, znamy wynik głosowania.

Wielkie zaskoczenie w Sejmie. Posłanka przyznała się do aborcji

Wszystkie projekty dot. aborcji będą dalej rozpatrywane

Zgodnie z umową koalicjantów, wszystkie cztery projekty dot. aborcji zostały przekazane do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej. Czekamy teraz na decyzję ws. składu tego gremium.

Przeciwne dalszemu procedowaniu nad zgłoszonymi propozycjami były PiS oraz Konfederacja, ale nie miały wystarczającej liczby głosów. Mimo iż koalicja rządzącą odniosła mały sukces, o przeforsowanie jakichkolwiek zmian będzie bardzo trudno z uwagi na znaczące różnice w poglądach i osobę prezydenta.

Cztery projekty dotyczące aborcji

Lewica jeszcze w listopadzie złożyła dwa projekty dotyczące aborcji - jeden częściowo depenalizujący aborcję i pomoc w niej oraz drugi, umożliwiający przerywanie ciąży do końca 12. tygodnia.

Koalicja Obywatelska swój projekt przedłożyła pod koniec stycznia, proponując, żeby kobieta w ciąży miała prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

Ostatni z projektów opracowała i przedstawiła ponad miesiąc temu Trzecia Droga, chcąca powrotu do stanu prawnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Wówczas możliwe by było przerywanie ciąży, gdy "wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".