Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > To on zastąpi Jarosława Kaczyńskiego w roli prezesa PiS? Zaskakujący wybór Polaków
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 12.04.2024 09:17

To on zastąpi Jarosława Kaczyńskiego w roli prezesa PiS? Zaskakujący wybór Polaków

Jarosław Kaczyński
Fot. X/Prawo i Sprawiedliwość

Już niebawem Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje, kto będzie stał na czele partii przez kolejne lata. Na razie swój udział w wyborach ogłosił jedynie aktualny lider ugrupowania Jarosław Kaczyński. Pozycja polityka wydaje się być niezagrożona, ale dyskusja na temat jego przyszłych następców wciąż się toczy. Radio ZET zapytało Polaków, kto mógłby zastąpić Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński wystartuje w wyborach na prezesa PiS

Choć Jarosław Kaczyński zapowiadał, że wkrótce zamierza przejść na polityczną emeryturę, nagle zmienił zdanie i ogłosił, że ponownie wystartuje w nadchodzących wyborach na lidera swojego ugrupowania.

Były wicepremier ds. bezpieczeństwa najpierw dodatkowo zmobilizował się jesienną przegraną, musząc ratować PiS przed kompletnym rozkładem, a teraz nabrał wiatru w żagle w związku z pokonaniem obozu rządzącego w wyborach do samorządów. Dość powiedzieć, że podczas wieczoru wyborczego w siedzibie PiS z uśmiechem na twarzy cytował Marka Twaina, zwracając się do swoich oponentów słowami “wiadomość o mojej śmierci jest cokolwiek przedwczesna”.

Nie sposób jednak abstrahować od faktu, że czas mija, a Kaczyński skończy w tym roku 75 lat, dlatego dyskusja na temat jego potencjalnych następców trwa. Kto mógłby przejąć stery po prezesie? Radio ZET przeprowadziło w tej sprawie sondaż. Wyniki są jednoznaczne.

Wielkie zaskoczenie w Sejmie. Posłanka przyznała się do aborcji

Sondaż: Mateusz Morawiecki z największą szansą na zastąpienie prezesa PiS

Pytanie, które zadano ankietowanym w sondażu, brzmiało: “Kto Pani/Pana zdaniem mógłby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS?”.

Na pierwszym miejscu ze zdecydowaną przewagą uplasował się Mateusz Morawiecki z poparciem na poziomie 21 proc., drugą lokatę z kolei zajął prezydent Andrzej Duda (11,6 proc. głosów), a trzecią - Przemysław Czarnek (8,4 proc. głosów).

ZOBACZ TAKŻE: Jarosław Kaczyński zostanie przesłuchany wykrywaczem kłamstw? Mocny wpis Giertycha

Na stanowisku prezesa PiS badani widzieliby jeszcze pozostających w wyraźnej defensywie Beatę Szydło (3,7 proc.), Mariusza Błaszczaka (2,9 proc.) i Elżbietę Witek (16,4 proc.). Co istotne, odpowiedź “nie wiem/trudno powiedzieć” wybrało aż 35,1 proc. respondentów.

Donald Tusk komentuje decyzję Jarosława Kaczyńskiego: "Dobra wiadomość"

Zauważmy, że Jarosław Kaczyński stoi na czele Prawa i Sprawiedliwości nieprzerwanie od 21 lat. Stanowisko prezesa partii przejął 18 stycznia 2003 r. po swoim bracie, Lechu Kaczyńskim.

Po tym, jak polityk ogłosił, że zamierza przedłużyć swoje panowanie w ugrupowaniu, o kąśliwy komentarz pokusił się m.in. obecny premier Donald Tusk. Szef rządu napisał na portalu X (dawniej Twitter) krótką, aczkolwiek wymowną recenzję: “Dobra wiadomość”.