Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Sondaż Gońca: prawie 53 proc. Polaków "za" liberalizacją prawa do przerywania ciąży
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 22.02.2024 14:19

Sondaż Gońca: prawie 53 proc. Polaków "za" liberalizacją prawa do przerywania ciąży

strajk kobiet
Wojciech Olkusnik/East News

W najnowszym sondażu przeprowadzonym dla Gońca przez pracownię SW Research zapytaliśmy Polki i Polaków o to, jak odnoszą się do pomysłu legalizacji prawa do przerywania ciąży do 12. tygodnia. Wyniki badania wydają się stanowić jasny sygnał dla rządzących, którzy w tej sprawie są podzieleni. Większość z nas zdecydowanie oczekuje zmian w obecnych uregulowaniach prawnych.

Legalna aborcja do 12.tygodnia ciąży stanie się faktem?

Kwestia legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży dzieli i społeczeństwo, i polityków. Liberalizacja prawa dotyczącego przerywania ciąży nie przestaje wywoływać skrajnych emocji i wielu ożywionych debat, zwłaszcza po tym, jak w 2020 r. Trybunał Konstytucyjny jeszcze bardziej zaostrzył przepisy.

Wcześniej w Polsce obowiązywał tzw. kompromis aborcyjny, zezwalający na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Sędziowie TK uznali jednak, iż przesłanka ta jest niekonstytucyjna, w związku z czym doszło do zmiany przepisów. To sprowokowało Polki do wyjścia na ulice.

Od tamtej pory doszło do zmiany władzy, ale regulacje dotyczące aborcji pozostały takie same. Koalicja rządząca nadal nie może porozumieć się, czy wrócić do kompromisu, jak chciałaby Trzecia Droga, czy pójść jeszcze dalej. W Sejmie są już projekty KO i Lewicy, oba legalizujące aborcję do 12. tygodnia ciąży. Czy któryś z nich w końcu stanie się obowiązującym prawem? Z sondażu SW Research dla portalu Goniec.pl wynika, że tego właśnie chcą Polacy.

Schwertner: Komenda to bolesny wyrzut sumienia polskiego wymiaru sprawiedliwości

Większość Polaków "za" liberalizacją prawa aborcyjnego

Pracownia SW Research, na zlecenie naszego portalu, zadała Polkom i Polakom następujące pytanie: “Czy uważa Pan/Pani, że aborcja do 12. tygodnia ciąży powinna być w pełni legalna?”.

“Za” takim rozwiązaniem opowiedziała się znaczna część respondentów, tj. 52,9 proc., wobec tylko 28,6 proc. przeciwników liberalizacji przepisów dot. przerywania ciąży. Sprecyzowanego zdania na ten temat nie ma tymczasem 18,5 proc. ankietowanych.

aborcja sondaż.jpg

Patrząc na pytanych pod kątem ich płci, widać wyraźnie, że bardziej skłonne poprzeć nowe przepisy są kobiety (58,1 proc.). Niemniej, wśród zwolenników złagodzenia prawa jest też wielu mężczyzn (47 proc.).

Najmłodsi i najstarsi Polacy na czele stawki

Bardzo interesująco przedstawiają się również wyniki z podziałem na wiek respondentów. Bez większego zaskoczenia, największe poparcie liberalizacja prawa dot. przerywania ciąży ma wśród osób do 24. roku życia. Jest ich aż 57,6 proc. Co ciekawe jednak, tuż za nimi plasują się najstarsi ankietowani, czyli ci powyżej 50. roku życia. Ich jest niewiele mniej, bo 56 proc.

ZOBACZ: Sondaż Gońca: blisko 44 proc. Polaków za obowiązkową służbą wojskową dla mężczyzn

Prawdziwy rekord w sondażu ustanawiają natomiast mieszkańcy miast od 100 do 199 tys. mieszkańców. Spośród nich aż 66,3 proc. pytanych chciałoby, by nowe przepisy weszły w życie. Najmniej przychylnym okiem na takie propozycje spoglądają z kolei mieszkańcy wsi, ale tu też poparcie jest duże. W tych miejscowościach legalna aborcja do 12.tygodnia ciąży jest akceptowana przez 47,5 proc. osób.

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-14 lutego na próbie 815 Polaków powyżej 18. roku życia. Metoda badawcza: wywiady online (CAWI).

Źródło: Goniec.pl