Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych: "Pogarda wobec życia"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.02.2024 08:59

Abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych: "Pogarda wobec życia"

abp Marek Jędraszewski
Instagram/Archidiecezja Krakowska

W tym tygodniu w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Post. W związku z tym metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski skierował do wiernych specjalny list. W korespondencji, co oczywiste, nie zabrakło nawiązań do polityki oraz kontrowersyjnych spraw społecznych. Tym razem kapłan zrównał z ziemią pomysł liberalizacji prawa dotyczącego antykoncepcji awaryjnej i nauczania religii w szkołach. Padły naprawdę mocne oskarżenia.

List abp Marka Jędraszewskiego z okazji Wielkiego Postu

W mijającym tygodniu Kościół katolicki rozpoczął okres Wielkiego Postu, zapoczątkowany Środą Popielcową. To wyjątkowy czas dla wszystkich katolików, w którym skupić się oni powinni na przygotowaniach do śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Z tej właśnie okazji list do wiernych napisał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Krakowska kuria opublikowała go w sobotę (17 lutego), zaś w niedzielę zostanie on odczytany w świątyniach.

Jak czytamy w odezwie, hierarcha zwraca uwagę, iż obecny czas to szansa na odzyskanie “godności dziecka Bożego” oraz “uwznioślenie jej” poprzez uczestnictwo w sakramencie pokuty i pojednania. Abp Jędraszewski wskazuje przy tym, iż celebrowany w Wielką Sobotę akt Odnowy Przyrzeczeń Chrztu ma wymiar nie tylko prywatny, ale i społeczny. W dalszej części listu nawiązuje z kolei do ostatnich wydarzeń w przestrzeni społecznej, w tym polityce. Na celownik bierze zwłaszcza próbę liberalizacji prawa dotyczącego antykoncepcji awaryjnej.

Kobiety niszczą swoje ciała, a abp Jędraszewski ma na to sposób

Metropolita krakowski oburzony pomysłem dot. "tabletek "dzień po"

Polski Episkopat oficjalnie zdecydowanie sprzeciwia się planom ministerstwa zdrowia ws. tabletki “dzień po”, stąd też stanowisko abp Marka Jędraszewskiego nie może dziwić, jednakże duchowny sięga po wyjątkowo ostrą retorykę, w której odwołuje się do czystych emocji.

Zwłaszcza ostatnio w przestrzeni publicznej pojawiły się różnego rodzaju zagrożenia, wobec których nie możemy pozostawać obojętnymi. Inaczej bowiem stalibyśmy się winni grzechu zaniedbania. Jesteśmy bowiem świadkami zwiększającej się coraz bardziej pogardy wobec nowo powstającego życia, wyrażającej się między innymi w programach coraz łatwiejszego dostępu do aborcji, a także w promowaniu - również w odniesieniu do małoletnich dziewcząt – tzw. pigułki dzień po - pisze.

Tym samym stwierdza, że wraz ze wspomnianym działaniami “idzie w parze łamanie sumień lekarzy i tworzenie uregulowań prawnych, które wymuszają na szpitalach przeprowadzenie aborcji”. Jego zdaniem, brak zgody na to jest konieczny, bo tylko w ten sposób można "żyć w wolności dzieci Bożych'.

Abp Jędraszewski grzmi ws. lekcji religii w szkołach

Metropolita krakowski zahacza także o temat dotyczący lekcji religii w szkołach, wskazując, że "wielkie dobro nauczania i wychowywania młodych pokoleń w prawdzie o Bogu i o człowieku, a w konsekwencji przekazywania im najwspanialszych wartości humanistycznych" również jest zagrożone. Obecne czasy próbuje więc przyrównać do okresu PRL-u, o którym św. Jan Paweł II mówił w 1991 r. jako o “katolickim gettcie”.

ZOBACZ: Upadł na ziemię i zrobił się czerwony. Wierni mówią o cudzie

Abp Jędraszewski przypomina też, iż tegoroczny Wielki Post ma szczególnie symboliczny wymiar, gdyż stanowi wstęp do zbliżającego się Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Krakowskiej, zaplanowanego na 28 marca - 15 czerwca br. W dniu zakończenia wydarzenia papież Franciszek ma beatyfikować ks. Michała Rapacza, uznanego przez Watykan za katolickiego męczennika.

Źródło: Archidiecezja Krakowska

Tagi: Kościół