Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Szymon Hołownia wysyłał kwiaty na Dzień Kobiet. "Chcemy praw, nie pustych gestów"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 08.03.2024 22:03

Szymon Hołownia wysyłał kwiaty na Dzień Kobiet. "Chcemy praw, nie pustych gestów"

Szymon Hołownia
fot. Michal Zebrowski/East News, Twitter/AgaSmoreda

Z okazji dzisiejszego Dnia Kobiet marszałek Szymon Hołownia zdecydował się wysłać wszystkim parlamentarzystkom kwiaty. W toku toczącej się obecnie debaty nad prawem aborcyjnym ta decyzja nie została przez wszystkie polityczki przyjęta entuzjastycznie. - Chcemy praw, nie pustych gestów — zaapelowała w mediach społecznościowych Agnieszka Smoręda z Lewicy.

Dzień Kobiet w Sejmie. Szymon Hołownia zabrał głos ws. aborcji

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przyznał w piątek 8 marca w Sejmie, że dzień 11 kwietnia, który zaproponował jako datę rozpatrzenia projektów, "ma szansę zapisać się jako pierwszy od 30 lat dzień, w którym jakieś projekty w sprawie prawa aborcyjnego przejdą do drugiego czytania". Podczas wystąpienia Hołowni, obok niego pojawiły się posłanki Polski 2050 oraz członkinie Strajku Kobiet. 

Mam nadzieję, że państwo teraz wiecie, dlaczego tak bardzo zależało mi na tym, że w tej sprawie, w której mamy tak różne zdania, opinie - doprowadzić do pokoju społecznego — mówił Hołownia i dodawał: - Do tego, żeby w tym dyskursie o tak ważnej dla polskich kobiet sprawie - można było liczyć na to, że będzie to dyskurs, który nie wykluczy kogoś, tylko da się wypowiedzieć wszystkim stronom, które chcą w tej sprawie zabrać głos.

Hołownia nie zapomniał także o dzisiejszym święcie kobiet. Z okazji 8 marca marszałek Sejmu zdecydował się w swoim imieniu rozesłać parlamentarzystkom bukiety kwiatów. To nie spotkało się z ciepłym przyjęciem ze wszystkich politycznych stron.

Brat Daniela Obajtka: nie sądzę, że zostanie aresztowany

"Kobiety zamiast kwiatów wolą mieć prawo"

Wystąpienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni podczas dzisiejszej konferencji przerywały członkinie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Chwilę wcześniej ironicznie "podziękowały" Hołowni za "prezent na Dzień Kobiet". Dało się usłyszeć gromkie okrzyki: "Projekty do komisji!".

ZOBACZ: Kwaśniewski ostrzega Polaków. “Dramatyczny moment”

W mediach społecznościowych do ostatnich decyzji marszałka Sejmu odniosła się także Agnieszka Smoręda z Lewicy. Tu również nie zabrakło uszczypliwości. Polityczka pokazała bukiet kwiatów, jaki otrzymywały dzisiaj od Hołowni parlamentarzystki. Podkreśliła, że jest to tylko pusty gest.

Doszły mnie słuchy, że Szymon Hołownia z okazji Dnia Kobiet rozesłał parlamentarzystkom kwiaty. Czy może ktoś marszałkowi wytłumaczyć, że kobiety, zamiast kwiatów, wolą mieć w końcu prawo do decydowania o sobie? Chcemy praw, nie pustych gestów! — zaapelowała.

Szymon Hołownia o projektach ws. aborcji. "To jest moja troska"

Szymon Hołownia zapowiedział, że "rozmowy będą trwały dalej" a "głosowanie jest 11 kwietnia". 

Ale ja myślę dzisiaj o nim z o niebo większym spokojem, niż myślałem jeszcze dwa, trzy dni temu czy tydzień temu — przyznał.

Marszałek Sejmu podkreślił w piątek w Sejmie, że jego działania to troska o kobiety. 

Ja to wszystko, co robię, robię dlatego, że słyszę ten głos kobiet. Słyszę to zniecierpliwienie, wątpliwości i pytania. Walczę o projekty, które są niezgodne z moim sumieniem i są niezgodne z moim stanowiskiem. Walczę o nie, nie chcę, żeby upadły. To jest moja troska — mówił Szymon Hołownia.