Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Szymon Hołownia spada z pozycji lidera. Nowy sondaż
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 28.02.2024 19:34

Szymon Hołownia spada z pozycji lidera. Nowy sondaż

Szymon Hołownia
Pawel Wodzynski/East News

Szymon Hołownia nie ukrywa swoich ambicji na zostanie prezydentem. Jak się okazuje, może mieć w nich obecnie mniejsze szanse, niż jeszcze miesiąc temu. Najnowszy ranking zaufania nie pozostawia żadnych wątpliwości – Polacy wybrali nowego lidera. Jakim politykom ufamy najbardziej?

Szymon Hołownia wystartuje w wyborach prezydenckich?

W 2020 roku w wyścigu o fotel prezydenta Szymon Hołownia zajął trzecie miejsce. Obecnie jego ugrupowanie znajduje się w koalicji rządzącej, a on sam uzyskał funkcję marszałka Sejmu. Warto zaznaczyć, że będzie ją pełnił tylko przez połowę kadencji, później jego rolę przejmie Włodzimierz Czarzasty. Lider Polski 2050 nie ukrywa swoich ambicji do wystartowania w kolejnych wyborach prezydenckich. W grudniu jego szanse na objęcie tego stanowiska były wyjątkowo wysokie. Ostatni sondaż zaufania nie jest jednak dla niego tak przychylny.

ZOBACZ TAKŻE: Brutalna napaść w Warszawie. Podejrzany był znany policji

Klienci Biedronki zaskoczeni. Znaleźli to pod paletą z olejem

Sondaż zaufania społecznego. Nowy lider

Badanie IBRiS dla Onetu wyłoniło nowego lidera w kwestii zaufania społecznego. Jak się okazuje, na czele rankingu znalazł się Rafał Trzaskowski. 51,1 proc. respondentów wyraziło zaufanie dla obecnego prezydenta Warszawy i wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Spośród nich 17,8 proc. badanych odpowiedziało, że zdecydowanie ufa Rafałowi Trzaskowskiemu, a 33,3 proc., że raczej ufa. W porównaniu ze styczniowym badaniem jest to wzrost o 3,7 procent. Neutralne zaufanie do polityka wyraziło 9,4 proc. pytanych (spadek o 4,4 proc.), natomiast jego brak 39,5 proc. (wzrost o 1,9 proc.).

Trzaskowski przekroczył więc próg 50 proc. pozytywnych wskazań respondentów. Wcześniej takim wynikiem mogli pochwalić się jedynie prezydent Andrzej Duda (w listopadzie 2017 r. i wrześniu 2020 r.), Łukasz Szumowski (w kwietniu 2020 r.), oraz poprzedni lider, Szymon Hołownia (w styczniu i lutym 2014 r.).

Polacy nie darzą już Szymona Hołowni największym zaufaniem

Szymon Hołownia spadł z pozycji lidera w kwestii zaufania społecznego. W lutym określiło je dla polityka 48,1 proc. badanych (z czego aż 21,8 proc. osób wskazało „zdecydowanie”). Jest to spadek o 6,3 proc. w stosunku do sondażu ze stycznia.

Ostatni na podium znalazł się Andrzej Duda. W lutym zaufanie do niego wyraziło 40,9 proc. badanych. Przeciwnego zdania była jednak ponad połowa respondentów (50,6 proc.). Prezydent w badaniu wyprzedził Władysława Kosiniaka-Kamysza. Szef PSL, wicepremier i minister obrony cieszył się w lutym zaufaniem na poziomie 39,2 proc. Tuż za nim uplasował się Donald Tusk. Zaufanie do premiera wyraziło 36,6 proc. badanych, natomiast jego brak – 46 proc. Z kolei Mateuszowi Morawieckiemu ufa obecnie 37,5 proc. badanych. Warto zaznaczyć, iż były premier wzbudza jednocześnie większą nieufność. Brak zaufania wobec niego wyraziła ponad połowa ankietowanych (55,5 proc.).

 

Źródło: onet.pl, WP.pl, se.pl