Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Ksiądz poparł lokalnego polityka. Musiał zainterweniować biskup
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 03.04.2024 22:14

Ksiądz poparł lokalnego polityka. Musiał zainterweniować biskup

ksiądz
Fot. fot. Pixabay/Senalay

Proboszcz wystąpił w filmie polityka PiS, ubiegającego się o stanowisko burmistrza Międzyrzecza Podlaskiego. W ramach rządowego programu odbudowy zabytków parafia proboszcza otrzymała ponad milion złotych. Na doniesienia zareagowała kuria, a materiał szybko zniknął z internetu. 

Proboszcz wsparł polityka PiS w kampanii wyborczej

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi w sieci pojawiło się nagranie, w którym ksiądz Henryk Skolimowski wyraził poparcie dla działań lokalnego polityka. Proboszcz parafii św. Józefa NMP w Międzyrzeczu Podlaskim chwalił Marcina Duszka, byłego posła PiS, który ubiega się o urząd burmistrza Międzyrzecza.

W materiale ks. Skolimowski zwrócił uwagę na ogrodzenie cmentarza w jego parafii, które ma wymagać remontu. Chwilę później zwrócił się z kilkoma ciepłymi słowami do kandydata na burmistrza.

Mamy nadzieję, że parkan cmentarza uda nam się wyremontować dzięki staraniom pana Marcina Duszka, który dba o wiele inwestycji dobrych dla miasta i dla przyszłości – mówił.

Proboszcz przekonywał także, że ze środków Polskiego Ładu wykonany został remont drogi w pobliżu cmentarza.

Leszkowi Millerowi puściły nerwy. Dosadny komentarz po śmierci Polaka

Kuria reaguje na nagranie księdza i polityka PiS

Na koniec nagrania polityk i ksiądz podali sobie ręce. Sytuacja nie spodobała się kurii, która zabrała głos w sprawie.

Zasada jest oczywista. Kościół nie identyfikuje się z żadną opcją polityczną. To obowiązuje wszystkich, księdza proboszcza także. I ksiądz biskup to proboszczowi przypomniał – powiedział w rozmowie z Interią ks. Andrzej Karwowski, rzecznik siedleckiej kurii.

Dodał, że według jego wiedzy proboszcz Skolimowski miał jeszcze przed publikacją filmu prosić polityka o jego usunięcie. Materiał zniknął z sieci, a ksiądz odbył rozmowę z kurią.

Ponad milion złotych na parafie proboszcza

Jak zauważa Interia, w mediach społecznościowych Marcina Duszka widnieje jeszcze jeden film, w którym wystąpił ksiądz Skolimowski. 24 lutego ponownie podali sobie dłonie, a pod filmem poinformowano o inwestycji dokonanej kościele proboszcza.

W ciągu tygodnia wraz z kandydatami do Rady Miasta Międzyrzeca Podlaskiego pomogliśmy księdzu proboszczowi w rozpoczynających się pracach remontowych ołtarza kościoła św. Józefa (...). Dzięki pozyskanym przeze mnie środkom z programu Polski Ład dla zabytków na remont ołtarza oraz cmentarza parafialnego nasze miasto może się rozwijać i zmieniać dla nas – komentował Duszek.

Zgodnie z danymi Kancelarii Premiera, prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym i ambonie w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP zostały sfinansowane w ramach projektu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Przeznaczono na ten cel 377 tys. zł, a blisko 700 tys. zł wykorzystano na renowację zabytkowego parkanu cmentarza (ul. Brzeska) w Międzyrzeczu Podlaskim.

Tam były prowadzone prace deinstalacji ołtarza, bo został zabrany do renowacji. Trudno powiedzieć, że w tym filmie jest coś, co przekraczałoby zasady funkcjonowania w społeczeństwie. Zresztą nawet nie wiem, czy proboszcz miał świadomość, że ten film jest nagrywany – skomentował w rozmowie z portalem ksiądz Karwowski. 
 

Źródło: interia.pl