Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Problemy Kościoła to "zasługa" Jarosława Kaczyńskiego? Mocne słowa Tomasza Terlikowskiego
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 20.03.2024 11:49

Problemy Kościoła to "zasługa" Jarosława Kaczyńskiego? Mocne słowa Tomasza Terlikowskiego

Tomasz Terlikowski, Jarosław Kaczyński
Fot.: Goniec.pl; TOMASZ RADZIK SE / EAST NEWS

Tomasz Terlikowski w nowym programie Gońca “Na osobności” nie żałował kościołowi gorzkich słów. Kryzys Kościoła nie jest przypadkowy i wynika z wieloletnich działań hierarchów? Polska znalazła się na prostej drodze do laicyzacji. Dane nie kłamią. W rozmowie niespodziewanie względem problemów Kościoła pojawił się wątek Prawa i Sprawiedliwości. - Jarosław Kaczyński ma w tym swoje niewątpliwe zasługi - mówił Tomasz Terlikowski w rozmowie z Mateuszem Baczyńskim.

Kościół w Polsce jest w kryzysie, dane nie kłamią

Kościół jest w poważnych problemach. Polacy laicyzują się w wyjątkowo szybkim tempie. Mateusz Baczyński w nowym programie Gońca “Na osobności” przywołał dowody na odwracanie się wiernych od Kościoła. Dziennikarz nie tylko przypomniał, że PiS chętnie rozdawało pieniądze na organizacje związane z Kościołem. Rozmowę z Tomaszem Terlikowskim obejrzysz na naszym kanale na YouTube. Nagranie pierwszego odcinka “Na osobności” znajdziesz na końcu tego artykułu.

W spisie powszechnym z 2011 r. aż 87 proc. Polaków zadeklarowało przynależność do wyznania katolickiego. W 2021 r. odsetek ten spadł do 71 proc. Oznacza to, że w ciągu 10 lat liczba deklarujących się jako katolicy zmniejszyła się o ponad 6,5 mln. Natomiast w statystykach Kościoła katolickiego odsetek osób ochrzczonych, które uczestniczą w mszach i przyjmują komunię, spadł do zaledwie 28 proc. Gdzie szukać przyczyny?

Podwyżki rachunków prądu nie dla wszystkich? Ma pojawić się specjalny bon

Tomasz Terlikowski za laicyzację obwinia Jarosława Kaczyńskiego?

Tomasz Terlikowski w programie “Na osobności” zwrócił uwagę, że laicyzacja społeczeństwa oraz dechrystianizacja partii politycznych to zasługa nikogo innego, a Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS popełnił błędy, które mocno odbiły się na społeczeństwie.

ZOBACZ: Dożynanie Trójki. Depresje, kary i polityczna cenzura

- Z jednej strony niewątpliwie za sprawą działań Jarosława Kaczyńskiego i jego partii przyśpieszyły (laicyzację - przyp. red.). Bardzo przyspieszyła laicyzacja młodych kobiet. Z drugiej strony uczciwie trzeba powiedzieć, że ten proces nie został zapoczątkowany przez Jarosława Kaczyńskiego - powiedział Tomasz Terlikowski.

Tomasz Terlikowski w rozmowie z Mateuszem Baczyńskim wskazał, że laicyzacja i odwracanie się od Kościoła to od wielu lat trend w całej Europie. Filozof podkreślił, że w Polsce ten trend został zahamowany w związku z pontyfikatem Jana Pawła II. Nie był to jednak koniec gorzkich słów związanych z problemami Kościoła w kontekście politycznych rozgrywek.

Mocne słowa pod adresem prezesa PiS

Malejąca liczba wiernych w kościołach to zdaniem Tomasza Terlikowskiego efekt zagarnięcia przez prezesa PiS retoryki związanej z wiarą. W rozmowie z Mateuszem Baczyńskim padły słowa, które Jarosławowi Kaczyńskiemu nie przypadną do gustu.

ZOBACZ: Wybory kopertowe kosztowały więcej niż 70 mln? Ujawniono nowe fakty

- Jarosław Kaczyński z pewnością przyczynił się do dechrystianizacji partii politycznych. [...] Przed rządami Jarosława Kaczyńskiego w zasadzie wszystkie polskie partie poza Lewicą były [...] zwolennikami kompromisu aborcyjnego - wyliczał Tomasz Terlikowski w programie Gońca “Na osobności”.

Wiara stała się znakiem rozpoznawczym PiS, a to nie spodobało się nie tylko przeciwnikom politycznym, ale również wiernym. Tomasz Terlikowski zaznaczył jednak, że odwrót od Kościoła zależny jest również w dużej mierze od innych, bardziej zewnętrznych czynników. Cała rozmowa Mateusza Baczyńskiego w ramach programu “Na osobności” do obejrzenia poniżej.

Program Mateusza Baczyńskiego. Nowe odcinki co tydzień na kanale Goniec.pl. 

Źródło: goniec.pl