Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Rafał Trzaskowski podjął decyzje ws. symboli religijnych. Jest odpowiedź kurii
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 18.05.2024 12:34

Rafał Trzaskowski podjął decyzje ws. symboli religijnych. Jest odpowiedź kurii

Rafał Trzaskowski
fot. Adam Burakowski/East News

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wprowadził zmiany, dotyczące m.in. eksponowania na ścianach urzędu symboli związanych z określoną religią, czy wyznaniem. Decyzję budzącą "smutek i zdziwienie" skomentowała archidiecezja warszawska. - Realizowany jest postulat wyborczy, który przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji - czytamy w oświadczeniu.

Rafał Trzaskowski wprowadza zmiany. Podpisał rozporządzenie

Jak zapewniła rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth, wprowadzone przez Trzaskowskiego zmiany mają m.in. przeciwdziałać dyskryminacji.

Są zbiorem 16 zaleceń, które mają na celu zapewnienie wzajemnego szacunku, przeciwdziałanie dyskryminacji i sprawienie, by każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Warszawy mógł w takim samym stopniu korzystać z miejskich usług - informuje Beuth.

"Gazeta Wyborcza", powołując się na wewnętrzne rozporządzenie podpisane przez Rafała Trzaskowskiego, podała w czwartek, że "Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach". 

Przejmujące wyznanie Zbigniewa Ziobro. "Nie dają mi dużych szans"

"Każdy ma prawo do swojej wiary"

Prezydent Rafał Trzaskowski podkreślał, że nie zamierza prowadzić "krucjaty" i postępować "dogmatycznie". Zaznaczył również na konferencji, że wprowadzane zarządzenie nie dotyczy szpitali, szkół czy ośrodków pomocy społecznej.

Każdy ma prawo do swojej wiary (lub jej braku). Także urzędnicy i urzędniczki. A każdy, kto przychodzi do urzędu załatwić swoją sprawę, ma prawo czuć się jak w neutralnym urzędzie. Po prostu - napisał w mediach społecznościowych Trzaskowski.

ZOBACZ: Jacek Sasin przeprasza. “Na naszych listach znalazły się osoby niegodne zaufania”

Prezydent Warszawy dodał, że "stolica zawsze będzie też szanować swoją tradycję - stąd elementy religijne choćby podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego".

Ale Polska jest państwem świeckim. A Warszawa jest tego państwa stolicą. Kropka.

Archidiecezja warszawska reaguje na decyzję Trzaskowskiego

Do decyzji prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego odniosła się archidiecezja warszawska. Rzecznik prasowy Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego i Archidiecezji Warszawskiej Ks. Przemysław Śliwiński wydał oświadczenie, w którym zaznacza, że decyzja warszawskiego Urzędu Miasta "budzi zdziwienie i smutek".

Skomplikowana sytuacja międzynarodowa oraz dramatyczne wydarzenia za granicami naszego państwa uświadamiają nam, jak bardzo potrzeba konsolidacji społeczeństwa i budowania jedności ponad podziałami, a przede wszystkim podejmowania pilnych, kluczowych dla naszego bezpieczeństwa decyzji. Tymczasem realizowany jest postulat wyborczy, który przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji - czytamy w oświadczeniu archidiecezji.

ZOBACZ: Szymon Hołownia wygłosił orędzie. “Te wydarzenia mogą budzić lęk”

Rzecznik prasowy kurii ks. Przemysław Śliwiński podkreśla, że "neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących, których prawa gwarantuje Konstytucja RP".

Symbol krzyża nie oznacza, że urzędnik państwowy jako osoba wierząca kieruje się w pracy nakazami religijnymi; przeciwnie - obliguje on go do jak najrzetelniejszego wypełniania swoich obowiązków oraz sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich współobywateli - podsumowuje.