Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Szymon Hołownia wygłosił orędzie. "Te wydarzenia mogą budzić lęk"
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 16.05.2024 21:26

Szymon Hołownia wygłosił orędzie. "Te wydarzenia mogą budzić lęk"

Szymon Hołownia
Fot. Screen X.com/@szymon_holownia

Marszałek Sejmu wygłosił w czwartek zaplanowane orędzie. Odnosząc się do ostatnich wydarzeń, zaapelował o ”ostudzenie” temperatury sporu politycznego. – Podział na dwie Polski walczące ze sobą na śmierć i życie, polaryzacja, eskalacja agresji, na krótką metę może i służą tej czy innej partii, ale w długim terminie wykrwawiają nasz kraj – powiedział Szymon Hołownia.

Orędzie Szymona Hołowni

W czwartkowym orędziu marszałek Sejmu Szymon Hołownia przypomniał, że zaledwie dwa tygodnie temu zwracał się do Polaków z okazji Dnia Flagi.

Nie spodziewałem się, że w tak trudnych okolicznościach będę prosił was o chwilę uwagi ponownie – powiedział.

O tym miały jednak zadecydować ostatnie wydarzenia z Polski i Europy.

Ostatnie dwa tygodnie obfitowały w budzące niepokój wydarzenia. Byliśmy świadkami serii pożarów w całym kraju. Jeden z prominentnych polskich sędziów okazał się rosyjskim szpiegiem. I najważniejsze: po raz pierwszy raz od uzyskania wolności od Sowietów w naszej części Europy doszło do zamachu na demokratycznie wybranego szefa rządu. Te wydarzenia mogą budzić lęk.

Donald Tusk pokazał przerażający wpis internauty. "Wizja Polski"

Szymon Hołownia apeluje do Polaków

Szymon Hołownia podkreślił, że obecne czasy stawiają nowe wymagania przed wszystkimi obywatelami.

Musimy sobie powiedzieć to jasno: czasy, w których żyjemy, wymagają od każdego z nas wielkiej odpowiedzialności – mówił marszałek Sejmu.

Odwołując się do zamachu na słowackiego premiera Roberta Fico stwierdził, że Polacy powinni wyciągnąć naukę z tej historii.

Niech smutna lekcja dawana nam dziś przez braci Słowaków z całą mocą do nas dotrze. Podział na dwie Polski walczące ze sobą na śmierć i życie, polaryzacja, eskalacja agresji, na krótką metę może i służą tej czy innej partii, ale w długim terminie wykrwawiają nasz kraj, zamiast budować jego siłę. Odbierają nam naszą największą broń: spoistość, umiejętność zjednoczenia w chwilach próby – dodał.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe informacje o stanie zdrowia premiera Słowacji. Syn zamachowca zabrał głos

Hołownia apeluje o ”ostudzenie” politycznego sporu

Skutki polaryzacji są po prostu tragiczne. Polaryzacja rodzi radykalizm. Radykalizm rodzi chaos. Chaos osłabia nas względem zewnętrznych wrogów – podkreślił Szymon Hołownia.

W orędziu marszałek odniósł się do swojej funkcji w Sejmie i prób ”studzenia” temperatury sporu w nim.

Nie wiem, czy uda mi się sprawić, że po 20 latach polsko-polskiej wojny Sejm znów stanie się miejscem, gdzie przekonujemy się nawzajem, a nie tylko ze sobą walczymy, ale zrobię wszystko, żeby właśnie tak było – mówił.

Szymon Hołownia zaapelował do Polaków o zwrócenie szczególnej uwagi na załagodzenie atmosfery sporu politycznego w kraju.

Zwracam się do wszystkich państwa, a zwłaszcza do osób piastujących funkcje publiczne, na których spoczywa szczególna odpowiedzialność od prawej do lewej strony. Żyjemy w czasach, w których wewnętrzna wojna może kosztować ludzkie życia. Osłabia Polskę. Ale zjednoczeni pod biało-czerwoną jesteśmy zdolni do osiągania rzeczy wielkich i imponujących – dodał.

ZOBACZ WIDEO: To MUSI zrobić Polska. "Kompletna destabilizacja" Dr Bartosiak ostro o przyszłości świata ‼️