Wiadomosci.Goniec.pl Polityka Sejm zdecydował. Znamy członków komisji śledczej ds. Pegasusa
YouTube @Sejm RP

Sejm zdecydował. Znamy członków komisji śledczej ds. Pegasusa

26 stycznia 2024
Autor tekstu: Bartłomiej Binaś

Piątek 26 stycznia to kolejny dzień posiedzenia Sejmu. Już na początku obrad głosowano za powołaniem członków komisji śledczej ds. Pegasusa. Za przyjęciem uchwały było 433 posłów, nikt się nie sprzeciwił. Znamy konkretne nazwiska.

Sejm zdecydował ws. komisji śledczej Pegasusa

Zadaniem komisji śledczej ds. Pegasusa ma być przede wszystkim zbadani legalności, prawidłowości i celowości czynności działań operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem Pegasusa przez rząd, a także służby specjalne i policję od 16 listopada 2015 r. do 20 listopada 2023 r.

Komisja ustalać będzie również to, kto był odpowiedzialny za zakup oprogramowania. Sprawdzone zostanie również to, czy prowadzone działania wobec obywateli były legalne.

Afera Pegasusa. Brejza: Mariusz Kamiński musi zostać wezwany przed komisję śledczą

Powołano członków komisji ds. Pegasusa

W piątek 26 stycznia podczas sejmowego posiedzenia powołano 11 członków komisji do spraw Pegasusa. Za powołaniem członków komisji głosowało 433 posłów, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Nikt się nie sprzeciwił.

ZOBACZ: Burzliwy dzień w Sejmie. Jarosław Kaczyński odpowiedział posłowi Koalicji Obywatelskiej

Na członków komisji wybrani zostali: Marcin Bosacki, Joanna Kluzik-Rostkowska i Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Mariusz Gosek, Marcin Przydacz, Jacek Ozdoba i Sebastian Łukaszewicz z PiS. Magdalena Sroka i Paweł Śliz z PSL-Trzeciej Drogi. Tomasz Trela z Lewicy, a także Przemysław Wipler z Konfederacji.

Kto stanie przed komisją ds. Pegasusa?

Jak stwierdził w rozmowie z PAP poseł Lewicy Tomasz Trela, pierwszą osobą, która powinna stanąć przed komisją śledczą ds. Pegasusa, powinna być była premier Beata Szydło.

Głównym wątkiem powinno być wyjaśnienie, kto wpadł na pomysł, że takie oprogramowanie będzie kupione i będzie służyło do walki politycznej - mówił Trela.

ZOBACZ: Pierwsza taka sytuacja w historii. Ministrowie w ostatniej chwili odmówili

Już w ubiegłą środę Sejm powołał komisję śledczą ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa, jednak nie wybrano składu, ponieważ Prezydium Sejmu miało zastrzeżenia do zgłoszonych przez klub PiS posłów: Sebastiana Kalety, Michała Wójcika, Janusza Cieszyńskiego i Jana Kanthaka. Zdecydowano, że PiS ma wyznaczyć nowych kandydatów do tej komisji.

Przemawiała, a posłowie nagle zaczęli opuszczać salę. Hołownia musiał wkroczyć do akcji
Czarnek pokazał zdjęcia sprzed Sejmu. "Tak wygląda strach Marszałka rotacyjnego"
Tagi: Sejm
Obserwuj nas w
autor
Bartłomiej Binaś

Redaktor portalu Goniec.pl. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Jako redaktor Gońca dążę do tego, aby czytelnicy otrzymywali najważniejsze i najbardziej rzetelne informacje z Polski i świata. Interesuje się polityką, polską literaturą, a także sportami walki, w szczególności MMA. W wolnych chwilach zarywam noce dla gal UFC.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
polityka polska świat media opinie