Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Sondaż Gońca: 48 proc. Polaków w razie zagrożenia gotowych bronić kraju
 Janusz  Schwertner
Janusz Schwertner 14.02.2024 15:30

Sondaż Gońca: 48 proc. Polaków w razie zagrożenia gotowych bronić kraju

zdjęcie ilustracyjne, WOT
Wojciech Olkusnik/East News, zdjęcie ilustracyjne

Mniej niż połowa Polaków odpowiedziała twierdząco, pytana, czy w sytuacji zagrożenia państwa byłaby gotowa stanąć w jego obronie. Z kolei co dziesiąty Polak zdecydowanie wyklucza taką możliwość. Badania na zlecenie Gońca przeprowadziła pracownia SW Research.

Polacy podzieleni w sondażu

W najnowszym sondażu zapytaliśmy Polaków o gotowość do obrony kraju w razie zagrożenia ze strony innego państwa.

18,7 proc. ankietowanych wyraziło zdecydowaną gotowość. Najwięcej osób (30,2 proc.) udzieliło odpowiedzi „raczej tak”. Z kolei 14,1 proc. Polaków, pytanych czy stanęłoby w obronie ojczyzny, przyznaje, że „raczej nie”. 10 proc. całkowicie wyklucza taką opcję.

27 proc. Polaków odpowiedziało, że „nie wie”.
 

Sondaż Gońca: 46 proc. Polaków popiera zniesienie prac domowych dla uczniów

"Gotowość obrony ojczyzny rośnie wraz z zasobnością portfela"

Wyniki sondażu komentuje dr hab. Jarosław Szczepański – radca prawny, wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. 

- Połowa Polaków jest gotowa stanąć w obronie ojczyzny, przy czym wśród mężczyzn odsetek wskazań na tak sięga blisko 60%. Najciekawszym obrazem, jaki wyłania się z badania jest to, że gotowość obrony ojczyzny rośnie wraz z zasobnością portfela - mówi ekspert.
 

Gotowość do obrony ojczyzny a wykształcenie

Jak wyjaśnia dr hab. Szczepański, wśród osób zarabiających do 2000 złotych netto miesięcznie gotowość obrony kształtuje się na poziomie 47 proc., a wśród osób zarabiających powyżej 5000 złotych na poziomie 56,7 proc. 

- Równocześnie wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia gotowość do obrony ojczyzny istotnie spada. Wśród osób z wykształceniem podstawowym gotowych bronić ojczyzny jest 58 proc.  ankietowanych, a wśród tych z wyższym tylko 45,9 proc. - dodaje.

Sondaż SW Research na zlecenie portalu goniec.pl zrealizowano metodą wywiadów w formie on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel w dniach 6-7 lutego br. Reprezentatywna grupa Polek i Polaków liczyła 807 osób.
 

Tagi: Polska