Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Sondaż Gońca: 70 proc. Polaków popiera strajk rolników
 Janusz  Schwertner
Janusz Schwertner 04.03.2024 11:46

Sondaż Gońca: 70 proc. Polaków popiera strajk rolników

None
fot. East News, Piotr Molecki

Społeczne poparcie strajków organizowanych przez rolników jest gigantyczne - wynika z sondażu SW Research dla Goniec.pl. Pozytywny stosunek do nich ma blisko 70 proc. Polaków.

Wyniki sondażu bardzo optymistyczne dla strajkujących

W najnowszym sondażu zapytaliśmy Polaków, czy popierają strajk rolników. Odpowiedzi “zdecydowanie tak” udzieliło 38,5 proc., a “raczej tak” 31,1 proc. To łącznie 69,6 proc. osób popierających strajki.

Przeciwnego zdania jest tylko 13,2 proc. ankietowanych, przy czym osób mających zdecydowanie negatywny stosunek do strajków jest zaledwie 4,2 proc. Z kolei 17,2 proc. Polaków nie ma w tej sprawie zdania.

Sondaż przeprowadzono w dniach 27-28 lutego na próbie 803 Polaków powyżej 18. roku życia metodą badawczą wywiady online (CAWI).

Strajk rolników w Warszawie. Demonstranci musieli zawracać

Rolnicy manifestowali w Warszawie

W minioną środę w Warszawie odbył się wielki marsz, w trakcie którego rolnicy po raz kolejny w ostatnim czasie manifestowali swoje niezadowolenie.

Konsekwentnie wysuwali żądania dotyczące powstrzymania importu produktów rolnych z krajów spoza UE, szczególnie z Ukrainy, wycofanie tzw. Zielonego Ładu, czyli europejskiej polityki mającej na celu ograniczenie emisji CO2 - w zakresie dotyczącym rolnictwa, a także zapewnienie ochrony dla hodowli zwierząt w Polsce.

O co walczą polscy rolnicy? Wyjaśniała to w naszym tekście Aneta Modrzejewska.

Dzień później z protestującymi spotkał się premier Donald Tusk. To jednak nie ostatni protest, następny w Warszawie ma odbyć się 6 marca.

Tusk o rolnikach: nie wszyscy są moimi fanami, ale mają bardzo silne argumenty

W trakcie konferencji prasowej premier zaznaczył: “wszyscy uwierzyliśmy wreszcie, że stoimy po jednej stronie". Poinformował, że zarówno rząd, jak protestujący dążą do jednego celu, jakim jest ochrona rynku przed ”niesprawiedliwą decyzją o liberalizacji handlu z Ukrainą".

Jak stwierdził, wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że przejścia graniczne powinny być otwarte dla pomocy humanitarnej kierowanej na Ukrainę. Tusk podkreślił, że pomoc dla Ukrainy nie powinna odbywać się jednak kosztem polskiego rolnika. - Tu chodzi o ich życie - podkreślił.